Yeni Haftaya Başlamadan: Global Gündemden Bilmeniz Gereken 5 Şey (14.07.2019)

İyi pazarlar. Yatırımcılar dünya çapında çelişen ekonomik verileri dikkatle incelemeye devam ediyor, petrol fena olmayan bir hafta geçirdi, İran’ın Uranyum sınırlamasından vazgeçmesi endişelere yol açıyor ve Alman lider Angela Merkel’in sağlık durumu günbegün medyanın ilgisini kazanmaya devam ediyor. Bu haftanın global piyasa hareketlerine yön veren 5 önemli olayına bir göz atalım:

1) Asya Merkezli Sarsıntılar

Piyasaların kırgınlığı artık fark edilir hale geldi. Asya marketleri, Singapur ekonomisinin ikinci çeyrekteki beklenmedik daralmasının devam eden ticaret gerilimine adeta bir uyarı atışı yapmasıyla bir gecede birbirine girdi. Bölge aynı zamanda Trump’ın, geçen haftanın ticaret anlaşmazlığının konularından olan Amerikan tarım ürünlerinin Çin tarafından yeteri kadar alınmamasından dem vurduğu tweet’ini sindirmeye çalışıyor. 

2) Güçlenen Petrol

Petrol, aleyhte giden Orta Doğu gerilimleri, ABD’nin azalan hampetrol envanteri ve Meksika Körfezi’ndeki ‘Barry’ adı verilen fırtınaya rağmen, son ün haftanın en kazançlı haftasına doğru ilerliyor. Bunların yanı sıra, İran’ın Basra Körfezi’ne girişini engellediği İngiliz tanker gemisi de petrol zengini bölgedeki gerilimleri arttırdı.

3) Data’nın Üstünlüğü

Deneyebilirsiniz, ama somut verilere karşı savaşamazsınız. ABD başkanı Trump Merkez Bankası’na karşı faiz indirimi konusunda bir zafer kazanmış olabilir, ancak perşembe günü gösterilen Haziran ayı enflasyon rakamlarının beklenenden yüksek olması savaşın daha yeni başladığı anlamına geliyor.

4) Merkel’in Sağlık Durumu

Alman şansölyesi Angela Merkel’in aynı törende son bir ay içerisinde üç kez titreme nöbetine girmesi basının hayli ilgisini kazanmaya başladı. Bu nöbetler Merkel’in, seçim tarihi olan 2021’e kadar Avrupa’nın en büyük ekonomisini yönetmeye devam edip etmeyeceği konularını gündeme getiriyor.

5) Iran Uranyum Anlaşmazlığı 

İran bir yandan Avrupa’lı devletlerle nükleer müzakerelerini devam ettireceğini açıklamış iken, bir yandan da 2015 Nükleer Anlaşması uyarınca belirlenen Uranyum saflık derecelerini dikkate almayacaklarını açıklayarak endişelere yol açtı. İngiltere ve AB konuyla ilgili endişelerini özellikle dile getirirken, iki blok arasındaki görüşmeler gelecek haftalarda da devam edecek.

Bonus;

Roger Federer ve Rafael Nadal 2008’deki tarihi final karşılaşmasının ardından ilk kez Wimbledon yarı finalinde karşı karşıya geldi. Üç saatin üzerinde süren oyunun kazananı Federer oldu.

Ertuğrul Çavuşoğlu –Dijital Koord. & Ekonomi Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir