Yeni Haftaya Başlamadan: Dünya Gündeminden Bilmeniz Gereken 5 Şey (21.07.2019)

İyi pazarlar. İran’ın Hürmüz Boğazı’nda İngiltere bayraklı bir petrol tankerlerine el koyduğunu açıklaması ve düşürülen drone iddiaları krizi tetiklerken, Trump’ın ırkçı tweetleri tepki toplamaya devam ediyor ve Doğu Amerika ve Batı Avrupa kıyılarını vuran tehlikeli sıcaklık dalgaları endişelere yol açıyor. Bu haftanın dünya gündemine yön veren 5 önemli olaya bir göz atalım:

1) İran’ın Hürmüz Boğazı’nda İngiliz Gemisine El Koyması

İran’ın geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında Hürmüz Boğazı’nda İngiliz ve Liberya bayraklı iki petrol tankerine el koyduğunu açıklaması büyük yankı uyandırdı. Şimdilik herhangi bir yaralanmanın bildirilmediği olay, İngiliz mahkemelerinin Suriye üzerindeki AB yaptırımlarını deldiği iddia edilen bir İran petrol tankerinin alıkoyulmasının devamı üzerine verdiği karardan sadece saatler sonra gerçekleşti.

2) Çin vs Trump

Trump hala Çin’in tarım imtiyazları konusunda çekimser davranmasından şikayetçi. Ayrıca Pekin’in Huawei ticaret kısıtlamasının kaldırılmasına yönelik ısrarları ikili görüşmelerin hala ivme kazanmadığını gösteriyor. 

3) Tehlikeli Sıcaklık Dalgaları

Kanada ve Amerika’nın doğu kıyılarına vuran tehlikeli sıcak dalgasının hafta sonunda daha da şiddetlenerek Batı Avrupa’nın bazı bölgelerini de etkileyeceği tahmin ediliyor. Haziranda kaydedilen rekor sıcaklık derecelerinin temmuz ayında daha da artmasından endişe ediliyor.

4) Trump’ın Irkçı Eleştirileri

Trump’ın ABD senatörü Somali doğumlu Ilhan Omar hakkındaki “geldiği yere geri dönsün” tweet’i büyük tepkilere yol açtı. Birkaç gün önceki konuşması sırasında da kontrolden çıkan “geri gönder” sloganlarından yine aynı şekilde ABD Başkanı Trump’ın ırkçı tutumu sorumlu tutuluyor.

5) “Hiç süphesiz İran’daki Drone Amerika tarafından düşürüldü.”

Hürmüz Boğazı’nda gerilim sürüyor. Trump, cuma günü İran’a ait bir drone’un ABD deniz güçleri tarafından düşürüldüğüne dair hiç bir şüphesi olmadığını söyledi. Buna cevaben İran Dışişleri Bakanlığından ise hiçbir drone kaybetmediklerine yönelik açıklamalar geldi.

Bonus;

Disney’in Lion King’i (Aslan Kral) gişede büyük başarı elde etti. Filmin Rotten Tomatoes’da sadece %56 reyting alması ve bir önceki animasyonun canlılığı veremiyor olmasıyla eleştirilirken,  $180 milyonluk ilk hafta gişe hasılatı ile yılın ikinci en iyi gişe açılışını yakaladı.

Ertuğrul Çavuşoğlu –Dijital Koord. & Ekonomi Editörü