Yeni Haftaya Başlamadan: Dünya Gündeminden Bilmeniz Gereken 5 Şey (28.07.2019)

İyi pazarlar. İngiltere yeni başbakanı seçerken, Kore Peninsulası Rus ve Kuzey Kore kaynaklı askeri hareketlilikle teyakkuza geçti. Avrupa’yı esir alan sıcaklık dalgalarının yakın zamanda etkisini yitirmesi beklenirken, Puerto Rico’daki sıcak politik gündem henüz dinmiş değil. Bu haftanın dünya gündemine yön veren 5 önemli olaya bir göz atalım:

1) Yeni İngiliz Başbakanı

Boris Johnson resmen Birleşik Krallık’ın başbakanlık görevini devraldı. İngiliz siyaset sahnesindeki alışılmışın dışında bir politik imaj sergileyen Boris, aynı zamanda İngilizlerin adıyla hitap ettiği nadir başbakanlarından biri. Boris’in Theresa May’in kabinesinin yarısından fazlasını kendi atadığı isimlerler değiştirmesi bekleniyor. Boris’in Amerikan Başkanı Trump’la olan bazı benzerlikleri ise sosyal medyanın gündem konularından. Türklerin ise büyük dedesinin Ali Kemal olmasıyla tanıdığı Boris’ten ülkelerin ikili ilişkileri konusunda beklentileri büyük.

2) Kırılma Noktası

Bir haftadır Avrupa’yı esir alan sıcaklık dalgalarının kırılma noktasına ulaşacağı tahmin ediliyor. Sıcaklık derecelerinin 40 derece civarından seyredileceği düşünülen Paris’te ise, yakın zamanda yanan Notre Dame’ın çatısının ise yıkılma riskinde olduğu belirtiliyor.

3) Tesla Q2

Tesla ikini çeyrekte geçen yılın Q2 verilerine göre üretimini 100% artarak rekor sayıda (95,356) araç temin etti. Yine de, 117 milyon dolarının yapılanma için ayırıldığı tahmin edilen 408 milyon dolarlık kayıp kaydetti. Yeni Y ve Pickup modelleri için hazırlıklar içerisindeki Tesla’nın, Çin ve Avrupa’da inşa edilecek giga-fabrikalarıyla ise piyasasını genişletmesi bekleniyor.

4) Kore Peninsulası

Kore Peninsulası, Güney Kore sınırlarını hedef alan, Kuzey Kore’den ateşlenen iki adet füze roketi ile teyakkuza geçti. Salı günü ise Güney Kore ve Japonya kıyılarındaki adaların üzerinden seyreden savaş uçaklarıyla olaylar yeni bir boyut kazandı. Rus savaş uçaklarını uzaklaştırmak için 300’den fazla uyarı atışı yapan Güney Kore, bu askeri olayların Çin-Rus ortaklığıyla yapılan bir askeri tatbikat olduğu kanısında.

5) Puerto Rico

Puerto Rico’nun başkenti San Juan’da haftalardır süren protestolardan sonra Vali Ricardo Rosselló’nun istifa etmesi bekleniyor. Yakın çevresiyle Maria Kasırgası ile ilgili mesajları sızdırılarak alevlenen gösteriler ise ülkenin uzun yıllardır süren yolsuzluk ve yoksulluğunu hedef alıyor.

Ertuğrul Çavuşoğlu –Dijital Koord. & Ekonomi Editörü