Yeni Haftaya Başlamadan: Dünya Gündeminden Bilmeniz Gereken 5 Şey (04.08.2019)

Hong Kong’daki demokrasi yanlısı eylemleri bastırmakta zorluk yaşayan Çin’in, ticaret müzakerelerinde ise eylül ayında Başkan Trump’la Amerika’da masaya oturması bekleniyor. İç gündeminde El Paso’da yaşanan silahlı olayla çalkalanan ABD ise, soğuk savaş nükleer anlaşmalarına uymamakla suçladığı Rusya’ya karşı Asya’da orta-menzilli yeni füzelerin konuşlandırılmasını planladığını açıkladı. Bu haftanın dünya gündemine yön veren 5 önemli olaya bir göz atalım:

1) Hong Kong Protestoları 2. Ayın Sonunda Hala Devam Ediyor

Image result for hong kong protests

Hong Kong’daki demokrasi yanlı protestoları 2 ay geçmesine rağmen 9. haftada da devam ediyor. Cumartesi günü eylemciler 2014 yılında benzer protestoların kanlı bastırıldığı Mong Kok bölgesine girmeyi başardı. Polis’in Hong Kong ve Çin ordusu ile birlikte bir çok kez protestolara izin verilmeyeceğini açıklamasına rağmen, halen kontrol sağlanabilmiş değil. Demokrasi yanlısı eylemcilerin olaylar sırasında milli Çin bayraklarını direklerden çıkararak Hong Kong Zafer Rıhtımın’dan denize attığı bildiriliyor.

2) Ticaret Savaşları – Veya Artık Müzakereleri – Eylül’de Devam Edecek

Image result for trade wars

Çin medyasının pragmatik bir adım olarak nitelendirdiği ve bu sefer de Amerikan sınırları içerisinde devam edecek müzakerelerin henüz somut bir sonuç doğurmasa da Eylül’de devam edeceği belirtildi. Amerikan hükümeti ise iki tarafın da yapıcı yaklaştığı ve Amerikan tarım ürünleri konusununda gündemde yer aldığını belirtti.

3) Asya’ya Orta-Menzilli Füzeler

Related image

ABD Savunma Sekreteri Mark Esper Asya’da, yerden ateşlenen orta-menzilli füze roketlerinin yerleştirilmesi gerektiğini, ve bunun önümüzdeki bir kaç ay içerisinde gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi. Bu açıklama, ABD’nın Rusya’yı uymamakla suçladığı Orta-Menzilli Nükleer Güçler Anlaşması’ndan çekildiğini açıklamasının hemen ardından geldi.

4) El Paso Silahlı Saldırısı

Related image

Texas Eyaleti’nin Meksika sınırındaki El Paso şehrinde bir Walmart ve civarında yaşanan silahlı olayda en az 20 kişi hayatını kaybederken, 40 kişinin de yaralandığı belirtiliyor. Olayın zanlısının 20’li yaşlarda bir beyaz Amerikalı olduğu bildirildi. Polis, devam eden bir tehdidin olmadığını belirtti.

5) Puerto Rico’da Yeni Başkan

Image result for protestas en puerto rico

Protesto ve eylemcilerin siyaset sahnesini etkilediğini bir başka ülke, Puerto Rico’da ise Ricardo Rossello’nun istifasıyla halefi Pedro Pierluisi, yine Ricardo Rossello’nun atadağı bir vali tarafından yemin ettirilerek göreve başladı. Senato’nun henüz onaylamadığı atama bir çok kişi tarafından etik dışı ve anayasaya aykırı olmakla suçlanıyor.

Ertuğrul Çavuşoğlu –Dijital Koord. & Ekonomi Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir