Yeni Haftaya Başlamadan: Dünya Gündeminden Bilmeniz Gereken 5 Şey (18.08.2019)

Bu haftanın dünya gündemine ve global piyasa hareketlerine yön veren 5 önemli olaya bir göz atalım:

1) Trump Yönetimi Çin’den İthal Edilen Bazı Ürünlere Yapılacak Gümrük Vergisini Erteledi

Related image

A.B.D Ticaret Temsilciliği Ofisi Çin’den ithal edilen bazı ürünlere uygulanması planlanan %10’luk gümrük vergisinin ertlendiği veya iptal edildiğini açıkladı. Mayıs ayında Trump yönetimi Çin’den ithal edilen, değeri 300 milyar doların üzerindeki ticari mallara kyeni vergiler getirileceğini ve bu vergilerin 1 Eylül’den itibaren geçerli olacağını duyurmuştu. Bu plan değeri 100 milyar doları aşan ithal malların vergilenmesi kararıyla revize edilirken, Aralık 15’e kadar ertelenmiş gözüküyor.

2) Hong Kong Havalimanında Uçuşlar Devam Ediyor

Image result for hong kong airport

Hong Kong’da yaşanan demokrasi yanlısı eylemler sebebiyle havalimanında yaşanan 2 günlük erteleme sonrası uçuşlar normalde döndü. Salı günü geç saatlerde polis ve göstericiler arasında bazı çatışmalar yaşanmıştı. 2 polisin yaralandığı olayda 5 kişi göz altına alınırken, Hong Kong polisi bu olayların radikal ve şiddet eğilimli olduğunu öne sürerek kınadığını açıklamış, bazı yolcu ve gazetelerin işse alı konduğunu, yaralandığını, ve fiziksel ve zihinsel zarara uğratıldıklarını öne sürmüştü. 100’den fazla uçuşun itap edildiği salı günkü protestolar için göstericeler vermiş olabilecekleri rahatsızlık için özür dilemişti.

3) Rusya’nın Gizli Nükleer Köyünde Patlama

Image result for russia nuclear accident

Rus yetkililer, Rusya’nın kuzeyinde gerçekleşen, nükleer bir kazayla ilişkilendirilen ve 7 kişinin ölümüne neden olan patlama dolayısıyla şehrin önce boşaltılmasını istedi, sonra ise bu kararını askıya aldı. Patlamanın kıyıdan uzak test edilen bir çeşit füzenin nükleer reaktöründe gerçekleşen bir bozukluktan dolayı kaynaklandığı düşünülüyor. Kaza hala gizemini korusa da, Kremlin gizli ‘nükleer-köylerinin’ açığa çıkmış olmasından rahatsız. Uzmanlara göre tahliye kararının askıya alınmasının sebebi ise Kremlin’in olayla iligili bir nevi ‘hasar kontrolü’ yapıyor olması. 

4) Gilbartar Hükümeti İran Petrol Tankerlerini serbest Bıraktı

Image result for iran petrol tanker

İngiltereye bağlı İspanya’nın güneyinde bulunan Gilbartar da uluslararası yaptırımları deldiği iddia edilerek alı konulan İran petrol tankeri Salı günü serbest bırakıldı. Karar, Trump yönetiminin son dakikada alıkoymanın devamına yönelik talebine rağmen geldi. Petrol tankeri AB yaptırımlarını delerek Suriye’ye 2.1 milyon varil petrolun ihraç edeceği şüphesiyle alıkonulmuştu. Gilbartar hükümeti İran yönetiminde geminin Suriye’ye petrol yüklemeyeceğinin yazılı güvencesinin alındığını belirtti.

5) Epstein’in Otopsi Raporu İntihar Ettiğini Doğruluyor

Image result for epstein

New York Şehri adli tabibi Cuma günü, intihar eden Jeffrey Epstein’in intihar ettiğini doğruladı. Geçtiğimiz hafta hücresinde ölü bulunan 66 yaşındaki milyarder yatırımcı Epstein, aralarında 18 yaşın altındaki küçük kızların da bulunduğu bir grup kızın seks trafiğini yönettiğini iddia ediliyordu. Önceki raporlar Epstein’in boynunda kırıklar olduğunu gösteriyordu ve bunun daha çok boğulma vakalarında görülüyor olması nedeniyle Epstein’in aslında öldürüldüğüne dair bir çok iddia ortaya çıktı. Ancak adli tabibin Cuma günkü bu açıklamasıyla söylentiler de son bulmuş oldu.

Ertuğrul Çavuşoğlu –Dijital Koord. & Ekonomi Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir