Yeni Haftaya Başlamadan: Dünya Gündeminden Bilmeniz Gereken 5 Şey (25.08.2019)

Bu haftanın dünya gündemine ve global piyasa hareketlerine yön veren 5 önemli olaya bir göz atalım:

1) Amazon Yangınları

Amazon wildfires

Brezilya Başkanı Jair Bolsonaro Cuma günü, Amazon Ormanlarında yaşanan yangınla mücadele için orduyu seferber edeceğini açıkladı. “Gücümüzün yettiği kadarını yapacağız.” diyen Bolsonaro’nun açıklamaları, korunmuş bölgeler üzerindeki ve ormansızlaşmanın arttığı bölgelerdeki kısıtlamarın ve korumaların kaldıracağını söylemesi sonrasında geldi. Yangınların tek sebebinin hava sıcaklığı olduğunu söyleyen Bolsonaro uluslararası endişeleri ise naivite ile suçladı.

2) G7

Image result for macron and trump breakfast

Fransız Başkanı Emmanuel Macron Başkan Trump’ı, Biarritz’de kaldığı otelde karşılayarak sürpriz yaptı. Öğle yemeğini beraber yiyen ikili Libya, İran, Rusya, ticaret politikaları ve iklim gibi önemli konuları görüştürler. Trump’ın bu görüşmeden memnun olduğu sonrasında yaptığı açıklamalardan oldukça belliydi. Trump, Macron ve kendisinin bir çok ortak noktası olduğunu, uzun süredir arkadaş olduklarını, çok iyi anlaştıklarını ve haftasonunda bir çok iş başardıkların söyledi.

3) Brexit, Tünelin Ucundaki Işık?

Kesinlik arayışındaysanız kesinlikle Brexit size göre değil. Ancak döviz tüccarları, Başbakan Boris Johnson’un Angela Merkel ve Emmanuel Macron’u ziyaretini tünelinde ucundaki ışık olarak görüyor ve bir şekilde zorlu çıkışın (hard Brexit) önlenebileceğini düşünüyorlar. Johnson’ın bir sonraki görüşmesi ise bugün sabah saatlerinde Başkan Trump’la olacak.

4) Hong Kong Gösterileri

Hongkong’daki demokrasi yanlısı gösteriler 12. Haftaya girmesiyle halen devam ediyor. Ancak gelecek 6 hafta gösteriler için oldukça kritik. 1 Ocak’ta Çin Halk Cumhuriyeti 70. Yılına girecek ve Başkan Xi Jinping’de bizati katılımıyla Pekin’de görkemli bir askeri geçit düzenlenecek. Bu da, gündemi aleyhe çevirecek medya ilgisini önlemek amacıyla gösterilerin o tarihe kadar bastırılması için çabaların artacağı konusunda korkulara yol açıyor. Bir yandan da olayların gidişatının gösterilerde aktif rol alan bir çok öğrencinin eylül ayında okul ve üniversitelerine dönmesiyle ne olacağı merak konusu.

5) Facebook Libra

Image result for facebook libra

Facebook’un henüz 2 aylık kripto dijital birimi projesi Libra, AB’nin gözetimine takıldı. Ulaşılan belgelere göre AB’nin Antitrust (tekelleşme karşıtı) birimleri Facebook’u bu seferde, potansiyel rekabet karşıtı hareketlerinden dolayı mercek altına almış görünüyor. Bu da, Facebook’un rekabet karşıtlığı şüphesiyle AB tarafından soruşturulduğu bir başka olay olarak eklenmiş oldu. Facebook aynı zamanda, bu günlerde, Hong Kong gösterileri ile alakalı yalan haber yaptığı iddiası ile hesaplarını kapattığı China-Daily gazetesinden bir çok eleştiriye maruz kaldı.

Ertuğrul Çavuşoğlu –Dijital Koord. & Ekonomi Editörü