Yeni Haftaya Başlamadan: Dünya Gündeminden Bilmeniz Gereken 5 Şey (01.09.2019)

Bu haftanın dünya gündemine ve global piyasa hareketlerine yön veren 5 önemli olaya bir göz atalım:

1) Boris Johnson’ın Meclis’i Askıya Almasıyla İngiltere’de Göstericiler Sokaklara Döküldü

Birleşik Krallık’ta on binlerce gösterici, Başbakan Boris Johnson’ın Parlamentosu askıya alma kararını protesto etmek için sokaklara döküldü. Kalabalıktaki insanların ‘demokrasiyi savunmak’ pankartları taşıdıkları, Avrupa Birliği bayraklarını salladıkları ve ‘darbenin durdurulmasını’ istediklerini belirtildi. Eleştirmenler Johnson’ı parlamentoyu askıya almasını, milletvekillerinin 31 Ekim tarihinden önce “anlaşma yapılmayan (no-deal)” bir Brexit’i engellemenin yollarını bulmaya çalışmasının önüne geçmek amacıyla yapıldığını söylüyor.

2) Çin ve ABD’nin Eylül Ayında Toplanması Bekleniyor, Ancak Tarifeler Hala Geçerli

ABD ve Çin’den gelen müzakere ekiplerinin Eylül ayında Pekin ve Washington’da bir anlaşmaya varma umuduyla bir araya geleceği bildirildi. Ancak bazı çin üretimi mallarda 112 milyar dolarlık gümrük vergisi artışlarının planlandığı gibi pazar gece yarısında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bu tarifeler, ABD şirketlerinin birçok Çin malı ithal etmelerini yüzde 15 daha pahalı hale getirecek.

3) Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Yeni ABD Müzakerelerinin Umutlarının Yavaş Yavaş Ortadan Kalktığını Söyledi

Image result for north korea vs US

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Son Hui, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu Kuzey Kore’nin davranışını “haydut” olarak nitelendirdiği için eleştirdi ve Salı yorumlarını “düşüncesiz” olarak nitelendirerek Kuzey Kore’nin ABD’ye karşı düşmanlığını artırdığını söyledi Choe, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ülkenin Trump yönetimi ile müzakerelerin yeniden başlatılması konusundaki beklentilerinin “yavaş yavaş ortadan kalktığını” söyledi. Choe, “ABD, daha sonra pişmanlık duymak istemiyorsa bizi rahatsız eden bu sözlerle sabrımızı test etmeyi bir an önce bırakmalı” dedi.

4) Batı Teksas’ta Bir Ay İçinde İkinci Toplu Silahlı Saldırı

Image result for mass shooting

Polis, Cumartesi günü öğleden sonra Teksas Midland ile Odessa arasında yaşanan silahlı saldırıda beş kişinin öldüğünü ve 21 kişinin de yaralandığını söyledi. İddia edilen silahlı kişinin, bir eğlence kompleksindeki otoparka kovalandıktan sonra polisler tarafından öldürüldüğü bildirildi. Ağustos ayındaki El Paso’da meydana gelen bir olayın ardından bu ay Teksas’taki ikinci toplu silahlı eylem oldu.

5) Dorian Kasırgası Kategori-4 Fırtınasına Dönüşerek Güçlendiriyor

Image result for Dorian

Dorian Kasırgası, Cuma gecesi 145 mil rüzgar ile Kategori 4 fırtınasına dönüşerek güçlendi. Ancak Cumartesi sabahı yapılan tahminler Florida’nın doğrudan isabet almayacağını belirtti. Ulusal Kasırga Merkezi, “En yüksek dalgalanma ve rüzgarların ne zaman veya nerede gerçekleşeceğini belirlemek için çok erken” dedi, ancak Florida’nın doğu kıyısı gelecek hafta ortasına kadar teyakkuzda kalmalı.” dedi.

Ertuğrul Çavuşoğlu –Dijital Koord. & Ekonomi Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir