Yeni Haftaya Başlamadan: Dünya Gündeminden Bilmeniz Gereken 5 Şey (08.09.2019)

Bu haftanın dünya gündemine ve global piyasa hareketlerine yön veren 5 önemli olaya bir göz atalım:

1) Boris Johnson, Tüm Aksiliklere Rağmen Brexit’in Gecikmesine Direnme Sözü Verdi

Image result for boris johnson sad

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, anlaşmaz bir Brexit’i (no-deal Brexit) engelleyemeye yönelik yasa tasarısını onaylamaya hazırlanan parlementoda yaşadığı bir dizi zorlu yenilginin ardından erken seçim için zorlamaya devam ediyor. Johnson, İngiltere’yi ekim ayı sonlarında bir anlaşma olsun ya da olmasın Avrupa Birliği’nden çıkarma sözü vermişti. Johnson, Brexit’in gecikmesine izin vermektense “bir hendekte ölmeyi tercih ettiğini” söyledi. Ancak kardeşi Jo Johnson bile, aile sadakati ve milli çıkar arasında daha fazla ezilmemek adına meclis üyesi ve hükümet bakanı olarak istifa ettiğini açıkladı. Jo Johnson, AB’den ayrılma konusunda bile kardeşi ile uzun süredir anlaşamıyordu, hatta 2016 referandumunda Brexit’e karşı oy kullandığı biliniyordu.

2) Hindistan’ın Tarihi Ay’a İniş Girişimi Başarısız Oldu

Image result for indian moon

Hindistan’ın benzeri görülmemiş Chandrayaan-2 misyonunun bir parçası Vikram uzay aracı Cuma öğleden sonra aya iniş girişiminde bulundu. Ancak görev kontrolünün toprağa iniş yapmadan hemen önce araçla teması yitirdiği bildirildi. Başarılı olsaydı, bu iniş ayın yüzeyine yapılan en yumuşak, kontrollü iniş olarak tarihe geçecekti. Hintli yetkililer neyin ters gittiği üzerine henüz detaylı bir açıklama yapmadı. Chandrayaan-2, ayın kökenini ve evrimini daha iyi anlamak için ayın keşfedilmemiş güney kutbu bölgesi hakkında bilgi edinmeyi amaçlıyor.

3) Kuzey Carolina Adasında Dorian Kasırgası Sonrası Feci Su Baskınları Yaşanıyor

Image result for Ocracoke island

Kuzey Carolina’nın dış setlerinin bir parçası olan, cuma günü Dorian Kasırgası’nın vurduğu Ocracoke Adası’nda feci su baskınları yaşadı. Fırtına sırasında adada yaklaşık 800 kişi mahsur kaldı. Adada elektrik olmadığı, birçok ev ve yapının su altında olduğu bildirildi. Bahamalar’da ise ölü sayısı 43’e yükseldi ve ancak yüzlerce sakinin kayıp olmasıyla bu sayının artması bekleniyor.

4) İran, Nükleer Anlaşmayı Yeniden İhlal Ediyor

Image result for iran nuclear

İran Cumartesi günü yaptığı açıklamada, 2015 yılında imzaladığı nükleer anlaşmayı bir kez daha ihlal ettiğini duyurdu. İran Atom Enerjisi Teşkilatı sözcüsü Behrouz Kamalvandi, Tahran’ın gelişmiş santrifüj makinelerini (uranyum zenginleştiren cihazları) kullanmaya başladığını söyledi ve an itibariyle uranyum zenginleştirme seviyelerinin yüzde 20’yi geçtiğini açıkladı. Bu açıklamalar, geçen yıl ABD’yi takiben 2015’te imzalanan anlaşmadan aynı şekilde ayrılmaya çalışan Avrupalı güçlerle bir pazarlık aracı olarak görünüyor. Kamalvandi, Avrupa’nın anlaşmayı kurtarmak için çok az zamanı olduğu konusunda uyardı: “Akıllarının başlarına gelmesini umuyoruz.” dedi.

5) Hong Kong Protestoları 14. Haftada da Devam Ediyor

Image result for hongkong protests

Hükümet karşıtı demokrasi yanlısı protestolar 14. haftada da halen devam ediyor. Göstericilerin kentin havaalanını tekrar ele geçirmeye çalıştıkları, ancak güvenlik önlemlerinin sıkılaştırılmasının planların değişmesine yol açtığı ve protestocuların şehirdeki alışveriş merkezlerinde toplandığını bildirdi. Protestolar Hong Kong İcra Kurulu Başkanı Carrie Lam’ın Çarşamba günü yaptığı açıklamada, gösterileri alevlendiren iade makbuzunu resmen geri çekmeyi açıklamasına rağmen hala devam ediyor. Muhalefet hareket, olası polis vahşeti soruşturması da dahil olmak üzere bütün taleplerinin yerine getirilmeden vazgeçmeyeceklerini açıkladı.

Ertuğrul Çavuşoğlu – Dijital Koord. & Ekonomi Editörü