Yeni Haftaya Başlamadan: Avrupa ve Dünya Gündeminden Önemli Başlıklar (26.10.2020)

Geçtiğimiz haftanın Avrupa ve Dünya gündemine yön veren önemli konu başlıklarına bir göz atalım:

1) K.K.T.C. Cumhurbaşkanlığı Yarışını Tatar kazandı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 18 Ekim’de düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 25 Ekim’deki ikinci turunu, Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) Genel Başkanı ve KKTC Başbakanı Ersin Tatar kazandı. 200 bine yakın seçmenin oy kullanabildiği seçimde katılım %67,3 olurken Tatar, kullanılan oyların %51,7’sini aldı. Seçime mevcut Cumhurbaşkanı olarak giren Mustafa Akıncı’nın oy oranı ise %48,26’da kaldı ve Akıncı, KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybederek siyasi hayatını sonlandırdığını açıkladı.

2) Korkunç saldırıların ardından Fransa şokta, “İslamofobi” gündemde!

İlk olarak 16 Ekim’de Samuel Paty isimli bir öğretmenin öldürülmesiyle şaşkınlığa uğrayan Fransız halkı, 29 Ekim’de Nice kentinde düzenlenen ve üç kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyla birlikte büyük bir şoka girdi.

3) COVİD-19 Pandemisi: Avrupa Yeniden Kapanıyor

   

Avrupa devletleri Covid-19 pandemesi vakalarının hızla artışa geçmesi ile pandemi’nin yeniden kontrol altına alabilmek adına tedbirlerini Ekim’in son günlerinden  itibaren sıkılaştırmaya başladı. Pandemi’nin en çok artış gösterdiği ülkelerden Fransa’da 30 Ekim itibariyle kısıtlamalar uygulamaya başlanırken Almanya’da ise 2 Kasım’dan ay sonuna kadar sosyal hayatı kısıtlayıcı tedbirler uygulanamaya başlayacak. İtalya’da ise geçtiğimiz hafta başında bir günlük vaka sayısının 25,000 ulaşması sonucunda sosyal hayatı kısıtlayıcı tedbirlerin sıkılaştırması sonucunda restoran, bar sahibi işletmecileri ve çalışanları Milano, Floransa, Napoli gibi kentlerde protesto gösterileri düzenledi.

 

Vildan ORBEY – Dijital Editör