Yunan Seçimleri: Miçotakis ve Bir Yunan Hanedanının Dönüşü

Siyaset, Yunanistan’da genel seçimleri kazanan Kyriakos Miçotakis’in kanında var.

Babası Konstantinos Miçotakis 1990’lı yılların başında başbakandı ve dışişleri bakanlığı görevinde bulunmuş kız kardeşi Dora Bakoyanni ise bu görevden önce, olimpiyatlara ev sahipliği yaptığı sırada Atina belediye başkanıydı. 

Miçotakis ailesi, sosyalist Papandreou ve muhafazakâr Karamanlis aileleri ile birlikte Yunan siyasetine yıllardır yön veriyor.

Muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisi’nin Ocak 2015’te radikal sol Syriza tarafından iktidardan düşürülmesi bir devrim olarak nitelendirildi.

Ekonominin çok uzun süre imkanlarının ötesinde seyretmesine izin vermesi ve daha sonra halkı katı bir kemer sıkma ile cezalandırmasıyla suçlanan eski koalisyon hükümeti yenilgiye uğratılmıştı.

Uluslararası kurtarma programı şartlarını yerine getirmek için binlerce memurun görevden alınması vazifesine sahip İdari Reform Bakanı olarak görev yapan Kyriakos Miçotakis, bu son muhafazakâr hükümetin bir parçasıydı. 

Harvard ve Stanford’da eğitim gören McKinsey eski danışmanı Miçotakis, eski yönetimin önemli bir parçası olarak görülen risk sermayedarıydı. 

Çipras’ı nasıl hedef aldı

Bir liberal olarak görülen Miçotakis (51) Ocak 2016’da, partinin iki seçim ve bir referandum kaybettiği yıldan aylar sonra, Yeni Demokrasi Partisi liderliğini devraldı. 

Liderliği devralır almaz Alexis Çipras’ın popülist, sol hükümetine karşı saldırıya geçti.

Hükümetin IMF, AB ve Avrupa Merkez Bankası’ndan üçüncü bir kurtarma paketini kabul etme kararına karşılık “Çipras her şeyi teslim etti ve karşılığında hiçbir şey almadı” diye eleştiride bulundu.

Geçen yıl, kurtarma programı sona erdiğinde Miçotakis ekonomik iyileşmenin çok yavaş olduğunu söyledi. 

Halkın kuzeydeki komşu Kuzey Makedonya ile isim değiştirme anlaşmasına olan öfkesini, Çipras’ı Yunan halkını bölmekle suçlayarak bir avantaja çevirdi.

Ancak sonrasında Çipras’ın bunu değiştirmek için yapabileceği çok az şeyin olduğunu kabul etti.

Mayıs sonunda partisi AB seçimlerini açık bir farkla kazandı, Syriza %24’ün altında kalırken Yeni Demokrasi Partisi oyların %33’üne sahip oldu.

Görevdeyken neler yapacak?

Seçim kampanyası vaatleri arasında vergilerde indirim, özelleştirmenin önündeki engeli kaldırmak ve ağır hasar görmüş orta sınıfı yeniden canlandırmak yer alıyor.

Zafer yine de geçen sene biten kurtarma programının ardından devam eden uluslararası denetleme ile Miçotakis’in ellerini bağlıyor.

Ancak Yeni Demokrasi Partisi lideri vergi indirimi için bir olanağın var olduğuna inanıyor.

Kyriakos Miçotakis: “Kredi sağlayanlarımız dahil herkes vergileri azaltmamız gerektiği konusunda hemfikir görünüyor.”

Ama 2022’ye kadar ekonomik çıktının %3,5’i olan faiz dışı fazla hedefini rafa kaldırma konusunda kredi sağlayıcılarını ve AB’yi ikna etmek zorunda.

“Kredi sağlayanları ve uluslararası sermaye piyasalarını Yunanistan’ın gerçekten değişebileceğine ikna etmem için bana 12 ay verin” dedi.

Mevcut anlaşmalara bağlı kalırken daha küçük faiz dışı fazlalar sayesinde yapılacak gerçek reformlar için ödüllendirilmek istediğini söyledi.

Bu sefer artık kamu hizmetinde daha fazla işten çıkarma, emeklilik maaşı ve sosyal yardımlarda herhangi bir azalma olmayacağı konularında son derece kararlı.

Rakibi tarafından “Yunan siyasetinde halkı iflasın sınırına getiren bir sınıfın veliaht prenslerinden biri” olarak nitelendirilen ve alay edilen Miçotakis, Yunanistan’ı merkez-sağa geri döndürmek için uğraşıyor.

Busenur Gültekin – Yardımcı Politika Editörü

Kaynak