Airbnm, Uygulamalarını AB Tüketici Hukuku İle Uyumlu Hale Getiriyor

Selman Bircan – Yardımcı Hukuki İçerik Editörü

Avrupa Komisyonu bugün, Airbnb ile yapılan müzakerelerin bir sonucu olarak, platformun şu anda AB tüketici hukukunda belirtilen standartlara uygun olarak tüketicilere konaklama teklifi sunma şeklini geliştirdiğini ve belirginleştirdiğini duyurdu.

Avrupa Adalet, Tüketici Ve Cinsiyet Eşitliği Komiseri Vera Jourova ‘’Bu yaz tatili için Avrupalılar sadece tatil rezervasyonu yaparken gördüklerini alacaklar. Online otel veya konaklama yerlerinin karşılaştırılması ve rezervasyonu, tüketiciler için bunun hızlı ve kolay olmasını sağladı. Artık tüketiciler, ilk sayfada gördükleri fiyatın sonunda ödenecek fiyat ile aynı olduğundan emin olabilirler. Airbnb’nin, platformun çalışma şeklini geliştirmek için Avrupa Komisyonu ve ulusal tüketici koruma otoriteleri ile işbirliğine hazır olduğuna çok memnun oldum. Diğer platformların da buna uymasını bekliyorum ”dedi. 

Airbnb, uygulamalarını ve koşullarını AB tüketici kanunlarıyla tamamen uyumlu hale getirebilmek için; Norveç Tüketici Otoritesin önderliğinde, Avrupa Komisyonu ve ulusal tüketici koruma otoriteleri tarafından yapılan taleplere değindi.

Ana gelişmeler ve değişiklikler aşağıdaki gibidir:

  • Seçilen tarihlerdeki konaklama aramalarında kullanıcılar, uygulanabilir tüm zorunlu ödemeleri ve ücretleri (hizmet, temizlik ücretleri ve yerel vergiler gibi) dâhil olmak üzere, sonuç sayfasında toplam fiyatı görürler. Artık sonraki sayfalarda görülen sürpriz zorunlu ücretler yok.
  • Airbnb, bir konaklama teklifinin piyasaya özel bir ev sahibi veya bir profesyonel tarafından verilip verilmeyeceğini açıkça belirtir.
  • Airbnb,  web sitesinde Çevrimiçi Uyuşmazlık Çözümü Platformuna ve uyuşmazlık çözümüyle ilgili tüm gerekli bilgilere kolayca erişilebilir bir bağlantı sağlar.

Airbnb ayrıca içinde bulunduğu hizmet şartlarını da revize etti:

  • Kullanıcıların, ikamet ettikleri ülkenin mahkemelerinden önce Airbnb’ye dava açabileceğini açıkça ortaya koymaktadır.
  • Kullanıcıların kişisel zarar veya diğer zararlarda ev sahibini dava etmek için temel yasal haklarına saygı gösterir.
  • Kullanıcıları önceden bilgilendirmeden ve sözleşmeyi iptal etme imkânı vermeden şart ve koşulları tek taraflı olarak değiştirmemeyi taahhüt eder.

Arkaplan 

Tüketici Koruma İşbirliği Ağı, Avrupa Komisyonunun işi kolaylaştırması ve Norveç Tüketici Otoritesinin  ( Forbrukertilsynet ) liderliğiyle Airbnb’nin uygulama ve hizmet şartlarının ortak bir değerlendirmesini yaptı. Eylem Temmuz 2018’de başlatıldı.

AB Tüketiciyi Koruma İşbirliği Yönetmeliği, pan-Avrupa uygulama ağındaki ulusal tüketici otoritelerini bağlıyor. Bu temelde; bir AB ülkesindeki ulusal bir otorite, başka bir ülkedeki AB tüketici yasalarının sınır ötesi ihlalinin durdurulması için diğer AB ülkelerindeki otoritelerin yardımını talep edebilir.

İşbirliği, örneğin Haksız Ticari Uygulamalar Direktifi, Tüketici Hakları Direktifi veya Haksız Sözleşme Şartları Direktifi gibi AB tüketici mevzuatının çeşitli organlarını uygulamak için aktif hale getirilebilir.

Kaynak

Görsel Kaynak