Brexit Neden İngiliz Vatandaşlarına İrlanda Bağı Bulundurmaya Zorluyor?

europolitika
İngiltere AB’yi terk etmek için oy kullandığından beri, yüz binlerce İngiliz, İrlanda pasaportuna başvuruda bulundu. Brexit’e karşı devam eden kaos, İrlanda pasaportlarına başvuran ve Avrupa Birliği’nin bir parçası olarak kalmak isteyen İngiliz vatandaşlarının rekor sayılarını görüyor. İrlanda pasaport başvurularının yüzde yirmisi , geçen yıl İngiltere’den geldi; bu sayı neredeyse 200 bin başvuruya ulaştı.
Bu yılın başlarında İrlanda hükümeti, başvuru sayısındaki artışla başa çıkmak için pasaport ofisindeki personel sayısını artırdı. Bakanlık, toplam 822.000 başvurunun ilk defa başvuru ve yenilemeler kombinasyonundan oluştuğunu söyledi.
Dünyada İrlanda vatandaşı olarak dünyaya gelen herkes İrlanda pasaportu hakkına sahipken, büyükbabaları İrlanda’da doğmuş olanlar da haketmektedir. İrlanda’da yaşayan Britanyalılar ayrıca ikamet kuralları uyarınca da kalifiye olabilirler.
İrlanda Asıllı 6 Milyon İngiliz Vatandaşı Mevcut
İrlanda veya Kuzey İrlanda’da doğan ya da İrlandalı ebeveyni ya da büyükannesi ve büyükbabası olanlar İrlanda pasaportuna başvurabiliyor. Birleşik Krallık’ta bu kişilerin sayısının yaklaşık 6 milyon olduğu tahmin ediliyor. Buda İngiltere popülasyonunun yüzde 10’u anlamına geliyor. İnsanların Avrupa kimliğini kaybetmemek istemeleri ve Avrupa’nın sağlamış olduğu ayrıcalıklardan yararlanmaya devam etmeleri için İrlanda pasaportuna başvuran İngiliz vatandaşları Brexit kararının ülke için bir gerilemeye sebep olacağından da endişe duymaktadırlar.
İrlanda senatosundaki Brexit komitesine başkanlık eden Neale Richmond, “Brexit’in başgösteren felaketinin” uygun İngilizleri İrlanda’nın mirasıyla yeniden bağlantı kurmaya zorladığını öne sürdü.
“İngiltere halkı, 2016 yılında AB’den ayrılmak için dar bir oy kullandığından, İngiltere’deki İrlanda pasaportlarına başvuru sayısında sürekli bir artış olduğunu gördük” dedi.
Richmond sözlerine şu şekilde devam etti: “İngiltere nüfusunun en az yüzde 10’unun (Kuzey İrlanda dahil değil) İrlanda pasaportu için hak kazandığı tahmin ediliyor ve Brexit ışığında, birçoğunun kendi aile üyelerim de dahil olmak üzere İrlandalı olduğunu iddia ediyor. “
İngiliz hükümetinin bu konuda nasıl bir yol izleyeceği belli olmamakla birlikte, gelecek günlerde Theresa May’in İrlanda’ya bir ziyaret gerçekleştireceği ve bu ziyarette de Brexit hakkında birtakım açıklamalar yapıp İrlanda Hükümetinin de desteğini talep edeceği hususunda bir takım söylemler mevcut.
Haber Çevirisi – Büşra Nur BULUN (EuroPolitika Araştırma Ekibi)
Total
0
Shares
Previous Post

Macron “Sarı Yelekliler”in Öfkesini Bastırmak Amacıyla Mayısta Bir Referandum Düzenlemeyi Planlıyor

Next Post

Sezin Öney | Kuzey İrlanda Örneği: Barışın Günlük Referandumu

Related Posts