Kamu Kaynaklarının Kötüye Kullanılması

Fransa Eski Başbakanı François Fillon’a Hapis Cezası

 

Fransa’da eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminde başbakanlık yapan François Fillon hakkında ‘kamu kaynaklarının kötüye kullanılmasında iş birliği ve nitelikli dolandırıcılık’ gerekçeleriyle açılan dava, eski başbakan François Fillon, eşi Penelope Fillon ve yardımcısı Marc Joulaud’ın aleyhine sonuçlandı.

 

2002 ve 2007 yıllarında başbakanlık yapan François Fillon hakkında “kamu fonlarının kötüye kullanılmasında iş birliği” ve “nitelikli dolandırıcılık” gerekçesi ile açılan davada karar çıktı. Mahkeme, Eski Başbakan François Fillon’u ve eşi Penelope Fillon’u “eşi ve çocuklarına devlet bütçesinden para ödetmek, kamu malını zimmete geçirmek ve sahtecilik” konusunda suçlu buldu.

 

Alınan kararla Fillon’a 2 yılı ertelenmek üzere 5 yıl hapis cezası, 375.000 euro para cezası ve 10 yıl boyunca politikadan men cezası verildi. Penelope Fillon’a ise 3 yıl tecilli hapis cezası ve 375.000 euro para cezası verildi. Mahkeme, aynı davada yargılanan Fillon’un yardımcısı Marc Joulaud’u ise 3 yıl tecilli hapis cezası ile 20.000 euro para cezasına çarptırdı. Fillon çifti, mahkûmiyet kararına itiraz edeceklerini beyan etti.[i]

 

 

François Fillon Kimdir?

 

1981 yılında Sarthe Milletvekili seçilerek meclisin en genç üyesi olarak siyasi hayatına başlayan François Charles Amand Fillon, 1986, 1988, 1993, 1997 ve 2002 seçimlerinde, Sarthe Milletvekili seçilmişti.

 

7 yıl bakanlık, 18 yıl belediye başkanlığı ve 26 yıl boyunca milletvekilliği görevlerini üstlenen Fillon, 2007-2012 yılları arasında Fransa Eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy gölgesinde başbakanlık görevini yürüterek, Fransa’da en uzun süre başbakanlık yapan politikacı ünvanını almıştı.[ii]

 

Soruşturma Süreci: 

 

Fransa’da popüler bir hiciv dergisi olarak bilinen Le Canard Enchanie’in iddiası doğrultusunda Ulusal Mali Suçlar Savcılığı tarafından François Fillon hakkında ön soruşturma başlatılmıştı. Ön soruşturmanın, ‘Kamu kaynaklarının kötüye kullanılması, kurumsal varlıkların suistimali ve suçun gizlenmesi’ iddialarıyla açıldığı belirtilmişti. [iii]

 

François Fillon’un eşi Penelope Fillon’a kamu kaynaklarından ödeme yapılmasına rağmen 15 yıl boyunca mecliste hiç çalışmadan “danışman” sıfatıyla 900 bin euro maaş aldığı iddia edilmişti.

 

Fillon’a karşı yöneltilen diğer bir iddia ise iki büyük çocuğunu kâğıt üzerinde ‘meclis asistanı’ olarak göstermesi üzerineydi.

 

2017 yılında Cumhuriyetçiler tarafından, Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilen François Fillon hakkındaki tüm iddiaları ‘Cumhurbaşkanlığı adaylığından elenmesi için ortaya atılmış bir komplo’ olarak değerlendirmişti.

 

Karar Fillon Ailesinin Aleyhine Sonuçlandı

 

Başkent Paris Adliyesi’nde görülen dava Fillon ailesi ve Fillon’un yardımcısı Marc Joulaud’ın aleyhine sonuçlandı.  Dava sonucunda François Fillon ve Penelope Fillon’un her ikisine de 375.000 euro para cezası verildi. Buna ek olarak, Fillon çifti ve Jouland’ın, 1998’den 2013’e kadar ki süreçte zimmetlerine geçirdikleri 1 milyon Euro üzerindeki tutarın geri ödenmesi kararı alındı.

 

Karar ile ilgili açıklamada bulunan Fillon ailesinin avukatı Antonin Levy, mahkûmiyet kararına itiraz edeceklerini ve davayı temyize götüreceklerini açıklayarak, “Skandal koşullarda yürütülen bu davanın kararı adil değil, yeni bir duruşma talep edeceğiz” dedi.

 Nilfem BAYKAN | Haber | EUROPolitika Dış Haberler Sorumlusu

 

Referanslar 

[i]https://www.europe1.fr/politique/soupcons-demplois-fictifs-francois-fillon-et-son-epouse-penelope-juges-coupables-3978087

[ii] https://tr.euronews.com/2017/04/23/fransiz-siyasetci-francois-fillon-kimdir

[iii] https://tr.sputniknews.com/avrupa/201701311027002368-fransa-cumhurbaskanligi-fillon-penelopegate/