Üst Düzey NATO Askerî Yetkilisi Uyarıyor: Rusya’yı Asla Küçümsemeyin

Ömer Miraç APAYDIN

Askeri komite başkanı, önümüzdeki hafta Vilnius’ta yapılacak önemli bir toplantı öncesinde konuştu.

By Lili Bayer

 

BRÜKSEL — NATO, Moskova’nın geri döneceğini varsayarak yeni askeri planlarını hazırlıyor.

NATO askeri komitesi başkanı Amiral Rob Bauer Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, Rusya’nın kara kuvvetlerinin büyük bir kısmının Ukrayna’da savaşmasına rağmen Kremlin kuvvetlerinin hala bir tehdit olduğuna inandığını söyledi.

“Rusların yeniden hazırlanacağına ikna olduk” dedi. “Bu nedenle planlar, Rus ordusunun gerçek durumu üzerine değil, Rus ordusunun Ukrayna’ya saldırmadan önceki durumu üzerine inşa ediliyor.”

Bauer, Rusya’nın “bu savaştan dersler çıkaracağını” ve NATO’nun “onları ciddi bir tehdit olarak görmeye devam edeceğini” söyledi. Bu, nükleer yeteneklere ek olarak Rus kuvvetlerinin “hala çok, çok yetenekli” olduğu denizlerde, havada ve uzayda yer alıyor.

“Tarihte birkaç kez gösterdikleri gibi Rusları ve onların yeniden toparlanma yeteneklerini asla hafife almamalıyız” diye ekledi.

Önümüzdeki Salı ile Çarşamba günü Batı ittifakının liderleri, tarihi yeni bölgesel askeri planları imzalayacakları ve Rusya Ukrayna’daki savaşını sürdürürken savunma yatırımlarını nasıl artıracaklarını tartışacakları Vilnius’ta bir araya gelecekler.

NATO’nun yeni askeri planları hakkında konuşan Bauer, zirvenin nasıl uzun bir uygulama sürecinin başlangıcı olacağının altını çizdi.

“Gidip işimizi yapmalıyız: daha yüksek sayıda kuvvete daha yüksek hazırlığa ulaşmak için planlara karşı tatbikat yapmalıyız, ihtiyacımız olan yetenekleri satın almalıyız” dedi ve “bu zaman alacak ”.

Planların uygulanması, daha fazla işe alımdan yeterli silah ve mühimmatın üretilmesini ve ayrıca savunmaya ayrılmış daha fazla kaynağı sağlamaya kadar uzanıyor.

Bauer, “Bu, topluca ödemek için daha fazla paraya ihtiyacımız var;” dedi. Ayrıca, NATO’nun yüksek hazırlıklı kuvvetler için yeni modeli, “ulusların silahlı kuvvetler için mevcut insan sayısını artırmak için bir mekanizmaya sahip olmasını sağlamayı” gerektirecektir.

Ukrayna’nın karşı saldırısının durumu sorulduğunda amiral, Ukrayna güçleriyle ilgili bir hayal kırıklığı anlatısına karşı çıktı.

Başkan, “Bu tür bir operasyon son derece zor” dedi. “Bunu yapma biçimlerinin takdire şayan olduğunu düşünüyorum” dedi ve “bazı yerlerde – haklı nedenlerle – temkinli olduklarını düşünüyorum.”

Çeviri: Ömer Miraç APAYDIN | EUROPolitika Dergisi Çeviri Ekibi 

Orijinal Makale: Never underestimate Russia, top NATO military official warns

Photo: Admiral Rob Bauer believes the Kremlin’s forces are still a threat | Omar Havana/Getty Images

Total
0
Shares
Previous Post

Önemli isimler katıldı

Next Post

Eylemlerden Sonra Macron, Bölünmüş bir Fransa’yı Düzeltmek Zorunda

Related Posts