Almanya’da Kritik İstifa

Nilfem BAYKAN
BERLIN, GERMANY – FEBRUARY 10: Annegret Kramp-Karrenbauer, who is the German defence minister and also leader of the German Christian Democrats (CDU), after speaking to the media at CDU party headquarters shortly after she announced she intends to step down as party leader and chancellor candidate on February 10, 2020 in Berlin, Germany. Kramp-Karrenbauer’s viability as party leader came into question after she was unable to steer the CDU in the state of Thuringia towards the federal party’s directive following the recent election debacle there. (Photo by Michele Tantussi/Getty Images)

CDU Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer İstifa Etti

EUROPolitika News

Almanya Başbakanı Angela Dorothea Merkel’in halefi olarak gösterilen CDU (Hristiyan Demokrat Birlik Partisi) Genel Sekreteri ve Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer parti başkanlığı görevinden ayrılacağını kamuoyuna duyurdu.

 

Parti meclisi ve yönetim kurulu toplantısının ardından Karrenbauer, gelecek seçimde başbakan adayı olmayacağını açıkladı. Başbakanlık ve parti başkanlığı görevlerinin ayrılmasının, başbakan adayının kim olacağı konusunda soru işaretlerine neden olduğunu kaydeden Karrenbauer, bu durumun CDU’yu zayıflattığını dile getirdi.

 

Kritik İstifada Thüringen Etkisi

 

Avrupa basınında, Annegret Kramp-Karrenbauer istifasının ardında yatan en büyük neden Thüringen seçimleri olarak gösteriliyor. Almanya’nın Thüringen eyaletinde yapılan başbakanlık seçimi “Thüringen Skandalı” olarak nitelendirilmişti. İlk iki turda sonuca ulaşamayan seçim,  üçüncü turda Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve aşırı sağ olarak bilinen Almanya için Alternatif Parti (AfD) desteği ile Thomas Kemmerich galibiyeti ile sonuçlanmıştı. Kemmerich’in eyalet başkanı olarak seçilmesi hem Almanya Başbakanı Merkel, hem de Hristiyan Birlik Partilerinin (CDU/CSU) temsilcileri tarafından olumsuz karşılanmış, bölgede seçim tekrarı istenmişti.

 

Thüringen seçimleri ile ilgili bir yandan CDU desteği eleştirilirken, diğer yandan AfD desteği de tepki ile karşılanmıştı. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas şahsi Twitter hesabında “Aşırı sağcıların oylarıyla başbakan seçilmek tamamen sorumsuzca. Bunu anlamayan tarihimizi anlamamıştır.” ifadelerine yer vermişti.

 

Yapılan eleştiriler neticesinde Thomas Kemmerich’in 24 saat içerisinde istifa etmesine karşın, CDU içerisindeki tartışmalar durulmadı. Uzun saatler boyunca süren parti meclisi ve yönetim kurulu toplantısının ardından Annegret Kramp-Karrenbauer, başbakan adayı belirleninceye kadar parti başkanı olarak kalacağını, aday belirlendikten sonra ise parti başkanlığını devredeceğini kamuoyuna duyurdu.

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel, karara saygı duyduğunu ancak durumun bu noktaya gelmesini üzüntüyle karşıladığını ifade etti ve Savunma Bakanı olarak Karrenbauer’in devam etmesini istediğini belirtti. Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) Eş Başkanı Norbert Walter Borjans ise CDU’daki sürpriz istifayı “Bizim için CDU’nun başına kimin geleceği sorusu değil, CDU’nun nereye gideceği sorusu önemli.” açıklamasında bulundu.

 

Uzun zamandır Merkel’in halefi olarak nitelendirilen Annegret Kramp-Karrenbauer’in yerini kimin alacağı henüz belli olmasa da potansiyel adaylar olarak Kuzey Vestfalya yöneticisi Armin Laschet, CDU eski parlamenter lideri Friedrich Merz ve Sağlık Bakanı Jens Spahn gösteriliyor.

 

“Annegret Kramp-Karrenbauer, Hristiyan Demokrat Parti’sinde (CDU) Genel Sekreterlik pozisyonuna gelene kadar Almanya’nın Saarland eyaletinde popüler bir siyasetçiydi, fakat Berlin sahnesinde adı geçmiyordu. Bu nedenle Genel Sekreter olması Alman basınında sürpriz olarak değerlendirilmişti. Görev süresi boyunca Merkel politikasına yakın bir politika izleyeceğinin sinyallerini veren Karrenbauer, 7 Aralık 2018 seçim galibiyetini ilk turda yakalayamamış olsa da, ikinci turda 999 oyun 517’sini alarak (%51,75) Friedrich Merz’i geçmiş ve CDU Genel Başkanı olmuştu. Merkel’e yakınlığı ile bilinen Karrenbauer’in, 2021 yılında yapılacak olan genel seçimlerde Merkel’in yerini alacağı düşünülüyordu.”

Nilfem BAYKAN’ın Haberi…  | EUROPolitika Dergisi Dış Haberler  Sorumlusu

 

Total
0
Shares
Previous Post

Sinn Fein’in Seçim Başarısı Nasıl Yorumlanmalı

Next Post

Avrupa’nın Bir Çin Stratejisine İhtiyacı Var:

Related Posts