İngiltere’de Cummings Skandalı İstifa Getirdi:

Nilfem BAYKAN

Douglas Ross İstifa Etti

İngiltere Devlet Bakanı Douglas Ross, koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan sokağa çıkma kısıtlamalarını ihlal eden başbakanlık danışmanı Dominic Cummings’in, iddialara ilişkin açıklamalarını tatmin edici bulmadığını söyleyerek istifa etti.

İstifanın Arka Planındaki İsim: Dominic Cummings

 

23 Mart itibari ile İngiltere, ‘sürü bağışıklığı’ yöntemiyle salgını yaygın hale getirerek yok etme kararından vazgeçmiş ve sokağa çıkma kısıtlaması uygulama kararı almıştı. Kararın altında imzası bulunan başbakanlık danışmanı Dominic Cummings’in sokağa çıkma kısıtlamalarının yürürlükte olduğu bir dönemde, ailesiyle birlikte anne ve babasını ziyaret ettiği ortaya çıktı.

Guardian ve Daily Mirror gazetelerinin yapmış olduğu araştırmaya göre Cummings, Londra’daki evinden çıkıp 424 kilometre mesafedeki Durham’a, ailesinin evine gitmiş, orada da sokağa çıkma kısıtlamalarına uymamıştı.

İddiaları kabul eden Dominic Cummings, yaptığından pişmanlık duymadığını ve istifa etmeyi düşünmediğini belirtmişti.

Konu ile ilgili yalnızca muhalefet partileri değil, Muhafazakar Partili bazı milletvekilleri de tepki gösterdi. Cummings’in istifa etmesi, istifa etmemesi durumunda ise Boris Johnson tarafından görevden alınması istendi. Ancak Johnson yaptığı basın açıklamasında, Cummings’in yanında olduğunu vurgulayarak, “Eşi ve kendisinin koronavirüs yüzünden yatağa düşmek üzere olduğu bir anda başka bir seçeneği de olmayınca, çocuğuna doğru düzgün bir bakım sağlama arayışıyla seyahat etmekle, her babanın, her ebeveynin sahip olduğu içgüdüyle hareket ettiği sonucuna vardım” sözlerine yer verdi.

Douglas Ross’un İstifa Gerekçesi

İngiltere Devlet Bakanı Douglas Ross, Twitter hesabından istifa ettiğini açıklarken Dominic Cummings’in yetersiz açıklamalarını sebep gösterdi.

“Dominic Cummings’in iddialara ilişkin ayrıntılı izahatını duymayı beklediğim için, konuyla ilgili kamuoyu önünde konuşmadım. Açıklama yapmasını memnuniyetle karşıladım ancak olayda hala izaha muhtaç kalan noktalar benim için sorun teşkil ediyor. Bu nedenle bakanlık görevimden istifa ediyorum.”

İstifa Mektubu

Hükümetin hayata geçirdiği kurallar nedeniyle pek çok kişinin ailelerinden ayrı kaldığını, sevdikleri insanlara veda edemediğini, hasta akrabalarını ziyaret edemediklerini vurgulayan Ross, “Onlara ‘siz hepiniz yanlış yaptınız ama hükümet danışmanı doğrusunu yaptı’ diyemem ifadelerini kullandı.

Cummings kısıtlamayı ihlal etme gerekçesinin 4 yaşındaki oğlunun bakımı olduğunu ifade etmiş ve  bu nedenle Johanson tarafından desteklenmişti. Buna karşılık Ross istifa mektubunda, “Bir baba olarak benim de temel güdüm ailem için en iyisini yapmaktır. Bu korkunç virüsü kapmadığımız için şanslıyız, ama eğer yakalanırsak hükümetin tavsiyesine uyup evde kalmak durumundayız” sözlerine yer verdi.

Nilfem  BAYKAN | Haber | EUROPolitika Dergisi Dış Haberler Sorumlusu 

Total
0
Shares
Previous Post

Koronovirüs ve İklim Değişikliği Sorunu

Next Post

Merkel’in Dönüm Noktası

Related Posts