Terra Nullius “Özgür Liberland Cumhuriyeti” Cumhurbaşkanı Vít Jedlička ile Kısa Bir Söyleşi

Arda KARAPINAR

Arda KARAPINAR

Latince “Terra Nullius” kimsenin olmayan topraklar yani hiçbir devlete ait olmayan; hiçbir devletin egemenliği altında bulunmayan topraklar anlamına gelmektedir. Bunun örneklerini Ortaçağ Avrupası’nda görebilmekteyiz.

  1. yüzyılın başlarında Birleşik Krallık, Avusturalya’yı terra nullius olarak ilan etmiş ve sahiplenmiştir. Dünya’nın bazı yerlerinde mikro devletler oluşurken başka bir yerlerde devletlerin büyüyüp genişlediklerine şahit olmaktayız. Bu durumda hangi devlet ya da devletlerin genişleme eğilimine girecekleri ve nerelerde yeni ufak devlet ilanları olabileceği konusu günümüzde Ulus devletler önünde sorun olarak durmaktadır.

Avrupa ve Avrupa Birliği politikalarını yakından takip etmeye çalışan Euro Politika dergisi olarak bu sayımızda yeni kurulan Özgür Liberland Cumhuriyeti üzerinden söz konusu soruların cevabını aramaya ve aralamaya çalıştık.

Zira bugün Avrupa’da mikro devlet sistemine geri dönüş taleplerinin her geçen gün arttığına şahit olmaktayız.  Avrupa’da Monako, Vatikan, San Marino, Andorra, Lihtenştayn gibi çok küçük, Malta gibi büyükçe olmak üzere altı Birleşmiş Milletler üyesi mikro devlet bulunmaktadır. Ayrıca Manş Denizi’nde bulunan Sealand de tanınmasa da komşu ülkelerin egemenliğine saygısına kazanmış olması sebebiyle bu devletlerle beraber düşünülebilir.

Röportaj: Arda Karapınar

Devamını oku

Total
0
Shares
Previous Post

Avrupa Birliğini’nin Tuzu “İngiltere”

Next Post

Yeni Anayasa Tartışmaları ve Başkanlık Sistemi

Related Posts