Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Cameron’a göre, Ukrayna’nın İngiliz silahlarıyla Rusya içinde saldırabileceği belirtildi

Ömer Miraç APAYDIN

İngiltere’nin üst düzey diplomatı ayrıca Ukrayna’ya ‘ne kadar sürerse sürsün’ için yıllık 3 milyar £ askeri yardım sözü verdi.

By Veronika Melkozerova

KİEV – Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron, Kiev’e yaptığı ziyarette Ukrayna’nın kendi topraklarında Rusya’yı vurmak için İngiltere tarafından sağlanan silahları kullanma “hakkına” sahip olduğunu söyledi.

Reuters‘a verdiği röportajda Cameron, Birleşik Krallık’ın silahlarının nasıl kullanılacağına karar vermenin Ukrayna’ya bağlı olduğunu söyledi.

Bunun Rusya içindeki hedefleri de kapsayıp kapsamadığı sorulduğunda ise şunları söyledi: “Ukrayna’nın buna hakkı var. Tıpkı Rusya’nın Ukrayna’nın içine saldırması gibi Ukrayna’nın da neden kendisini savunduğundan emin olma ihtiyacı hissettiğini anlayabilirsiniz.”

Savaşın başlangıcından bu yana, Ukrayna’nın Batılı ortakları Kiev’e askeri yardımın devam etmesi için tek bir şart koydular: Rusya’ya saldırmayın. Ancak aralarında Finlandiya ve Letonya‘nın da bulunduğu ülkeler, Ukrayna’nın Rusya’daki saldırılar da dâhil olmak üzere kendisini savunmak için sağladıkları silahları kullanma hakkını desteklediklerini açıkladı.

Geçen yılın sonlarında ön cephe siyasetine geri dönen eski İngiltere başbakanı Cameron, göreve başladığından bu yana Kiev’e yaptığı ikinci ziyarette konuşuyordu.

Bu, Birleşik Krallık’ın Ukrayna’ya şimdiye kadarki en büyük askeri yardım paketini açıklamasından bir hafta sonra geldi. Başka bir destek gösterisi olarak Cameron, Ukrayna’ya “ne kadar sürerse sürsün” yıllık 3 milyar sterlinlik askeri yardım sözü verdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenski, İngiliz diplomatla yaptığı görüşmede Cameron’a desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Ancak yeni yardım paketindeki silahların bir an önce Ukrayna’ya ulaştırılmasının önemini vurguladı. Zelenski, “Her şeyden önce zırhlı araçlar, mühimmat ve çeşitli türlerde füzeler” dedi.

Orijinal Makale: Ukraine can strike inside Russia with British weapons, UK’s Cameron says

Photo: David Cameron said it was up to Ukraine to decide how U.K. weapons are used. | Pool photo by Thomas Peter via Getty Images

Total
0
Shares
Previous Post

New Release: “Track II Diplomacy: The Way Out in the Eastern Mediterranean?”

Related Posts