Corbynizm (Korbinizm) için Şartlar Daha Önceden Hiç Bu Kadar Güçlü Olmamıştı

Ömer Miraç APAYDIN

Jack Toker; millileşme yönündeki görüşlerin, daha adil vergilendirmenin ve siyasi reformun şu anki ortamda çok iyi karşılanacağını yazıyor. Ayrıca Annie Hill ve John Hayes’tan da mesajlar var.

Jeremy Corbyn, yazdığı her kelimede haklı (Truss ve Hunt’a uyarı: insanlar kaos ile adaletsiz görüyor ve bunu kabul etmeyecekler, 17 Ekim). Muhafazakâr Parti’nin ülkeyi kötü yönetmesine karşı gerçekten de büyüyen bir tepki var. Yıllardan beri devam etmekte bu ama Muhafazakârlar, kendi yandaş basın organlarını kullanarak yıkıcı politikalarının gerçek boyutunu örtbas etti. Ancak şu an herkesin açıkça görebileceği gibi politik ittifakların nasıl olduğu önemli değil. Ev, enerji, su, demir yolları ve posta işletmelerinin hepsi, ihtiyaç duyduğumuz hizmetlerini en temel düzeyde dâhi olsa bunların fiyatlarının, vatandaşların maaşlarından daha hızlı artması nedeniyle bunları sağlamakta yetersiz kalıyor. Hiç şüphesiz ki siyasi reform çok gecikti: oyların %43.6’sı, Muhafazakârlara Avam Kamarası’ndaki milletvekillerinin %56.2’si kazandırttı. Bu, yüz karası bir durumdur ve ülkemizi temsil edici veya adil bir durum değildir.

Birleşik Krallık’ın yüzleştiği tüm sorunlar 2017’deki veya 2019’daki bir İşçi Partisi hükümetiyle ya tamamen önlenebilirdi veya sorunların etkisi azaltılabilirdi. Böyle olmaması çok üzücü çünkü bunların etkisini hepimiz yaşıyoruz. Corbyn yoksa çok mu erken bir zamanda ön plana çıkmıştı? Eğer 2015 yerine 2020’de lider olarak seçilmiş olsaydı görüşleri, medyadan daha dürüst aktarmayla herkes tarafından daha çok kabul görürdü. Daha iyi vergilendirme için temel kamu hizmetlerinin yeniden millileştirilmesi ve güncelliğini yitirmiş seçim sistemi için oturaklı bir reform hakkındaki görüşleri, son 40 yılda olduğundan daha kolay bir şekilde kabul görürdü.

Jack Toker

Todmorden, Batı Yorkshire

  • Jeremy Corbyn’in söylediği her şey nokta atışı. Merkez sağın gönlünü almaya çalışan ikiyüzlü siyasetçilere ihtiyacımız yok: bizim, gelecekte gençlerin yöneteceği bu dünyanın düzeniyle ilgilenen ve vizyon sahibi insanlara ihtiyacımız var. Çevreciler haricinde olan şeyleri olduğu gibi söyleyen pek kimseyi görmemek utanç verici. Umarım şu anki norma hakiki alternatif sunmak için Bay Corbyn gibi düşünen diğer birçok insana fırsat sunulur.

Annie Hill

FanShi yatı, Islands Körfezi, Yeni Zelanda

  • Jeremy Corbyn’in makalesini ilgiyle okudum ve bir İşçi Partisi aktivisti olarak, söylediklerinin çoğuna katılıyorum. Ülkemiz bir karmaşanın içinde. Çok uzun bir zaman boyunca Britanya halkı yüzüstü bırakıldı. Her gelen Muhafazakâr Partisi hükümeti sağcı medya tarafından desteklendi, kışkırtıldı ve halkımızı da bu hükümetler tarafından kandırıldı. Etkin bir muhalefetin yokluğu da bunu körükledi. İşçi Partisi neden bu kadar etkisiz? Ben bunun, ülkemizin mevcut sorunlarının çoğunun köklerinin siyasi partilerin liderlerini seçme biçiminde olduğuna inanıyorum. Parti üyelerinin büyük bir etkiye sahip olması kutuplaşmaya neden oldu, zira dogmalar yasama işleminden üstün gelir. Buna kanıt olarak Corbyn’den ve yakın zamandaki Liz Truss’tan daha ötesine bakmanıza gerek yok.
  • Biz milletvekillerini seçeriz. Onların da parti beyannamesini uygulamayabilmek için elinden gelenin en iyisini yapacağına inandıkları ve partinin yeniden seçilebilmesi için en iyi ihtimali veren bir başkan seçeceklerine inanmamız gerekir. Günümüzdeki politik söylemlerin çoğu, partilerin politikaları yerine liderlerin kişiliklerini esas alıyor.
  • Eğer 2015’te İşçi Partisi’nin başına David Miliband veya Yvette Cooper gelseydi, hangi parti iktidarda olursa olsun, ülkemizin tarihi çok farklı olabilirdi.

John Hayes

Felpham, Batı Susse

Çeviri: Ömer Miraç APAYDIN | EUROPolitika Dergisi Çeviri Ekibi 

Orijinal Makale: The case for Corbynism has never been stronger

Photo:Jeremy Corbyn is facing calls to kick Ken Livingstone out of the party (Image: PA)

 

Total
0
Shares
Previous Post

Kıbrıs Türklerinin Londra’da Yükselen Sesi

Next Post

HIV ile Mücadeleye Acil Eylem Planı İhtiyacı

Related Posts