David Cameron, İngiltere’nin İsrail ile herhangi bir anlaşmadan önce Filistin devletini tanıyabileceğini söyledi

Clever

İngiltere’nin en üst düzey diplomatı “tanınma sürecin başında gelemez ama sürecin sonunda da olmak zorunda değil” diyor.

David Cameron, İngiltere’nin İsrail ile herhangi bir anlaşmadan önce Filistin devletini tanıyabileceğini söyledi.

BY BETHANY DAWSON

Bu hafta Birleşmiş Milletler’de İngiltere’nin bir Filistin devletini tanımasını gündeme getirerek İngiliz hükümet politikasında önemli bir değişikliğe giden David Cameron, Hamas Gazze’de kaldığı sürece böyle bir adımın atılamayacağını söyledi.

Ancak İsrailli ve Filistinli liderler arasında iki devletli çözüm konusunda uzun süren görüşmeler sonuçlanmadan İngiltere’nin tanıma teklifinde bulunamayacağını da açıkça belirtti. Ülkesi Hamas’ın ölümcül saldırılarının ardından Gazze’ye saldırı düzenlerken İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun bu fikre şiddetle karşı çıkması nedeniyle bu tür görüşmeler uzak bir ihtimal olarak görünüyor.

Perşembe günü Lübnan’a yaptığı bir ziyaret sırasında gazetecilere konuşan Cameron, Birleşik Krallık’ın bağımsız bir Filistin devletini tanımasının “sürecin başlangıcında olamayacağını, ancak sürecin sonunda da olmak zorunda olmadığını” söyledi.

Cameron, “Bu süreç, çözüme doğru ilerledikçe, daha gerçekçi hale geldikçe düşünebileceğimiz bir şey olabilir” dedi.

“Yapmamız gereken şey Filistin halkına daha iyi bir geleceğe, kendi devletlerine sahip olma geleceğine doğru bir ufuk vermektir” diyen Cameron, Filistin devletinin tanınmasının “bölgenin uzun vadeli barış ve güvenliği için kesinlikle hayati önem taşıdığını” sözlerine ekledi.

Cameron, İsrail ve Hamas arasındaki son savaşı bastırmak için beş maddelik bir plan sunmaya çalışmak üzere çıktığı Orta Doğu turundan döndü.

Birleşik Krallık, iki devletli bir çözümün çatışmanın uzun vadede uygulanabilir tek çözümü olduğunu savunmaya devam edenler arasında yer alıyor. Ancak böyle bir öneri Netanyahu ve hükümet üyelerinin sert direnişiyle karşılaşıyor. İsrail başbakanı “Ürdün’ün batısındaki tüm bölge üzerinde tam İsrail güvenlik kontrolü” çağrısında bulundu ve bunun “bir Filistin devletine aykırı” olduğunu açıkça belirtti.

İngiltere hükümeti daha önce sadece “barış hedefine en iyi hizmet edecek zamanda bir Filistin devletini tanıyacağını” söylemiş ve İngiliz milletvekillerinin daha ileri gitme çağrılarını reddetmişti.

Orjinal Makale: UK could recognize Palestinian state before any deal with Israel, says David Cameron

Photo: The U.K. is among those continuing to argue that a two-state solution is the only viable long-term solution to the conflict | Joseph Eid/AFP via Getty Images

Total
0
Shares
Previous Post

Avrupa’da çiftçi protestoları yayılıyor. İşte nerede olduğu ve nedeni

Next Post

AfD’s Programme and Raging Protests Against AfD

Related Posts