Marine Le Pen, sertleştirilmiş göçmen yasa tasarısında büyük zafer elde etti

Ömer Miraç APAYDIN

Fransa’nın Aşırı Sağcı Ulusal Miting milletvekilleri, Macron’un partisinin kendi taktiklerinde ödünç aldığını iddia ediyor.

By Clea Caulcutt

PARİS – Aşırı sağcı lider Marine Le Pen, Emmanuel Macron’un hükümetinin kuşatılmış bir göçmenlik tasarısı üzerinde katı muhafazakârlarla uzlaşmaya varmasıyla “ideolojik bir zafer” ilan etti.

Fransa cumhurbaşkanının merkezci koalisyonu, hükümetin yakın zamanda gelen göçmenler için devlet yardımlarına erişimini sertleştirmeyi kabul etmesiyle, Salı günü başlangıçta planlanandan çok daha sert bir göçmenlik yasa tasarısı sunmaya yöneldi. Fransa cumhurbaşkanının merkezci koalisyonu, hükümetin yakın zamanda gelen göçmenler için devlet yardımlarına erişimini sertleştirmeyi kabul etmesiyle, Salı günü başlangıçta planlanandan çok daha sert bir göçmenlik yasa tasarısı sunmaya yöneldi. Öneriler, yabancıları devlet yardımları ve belediye binasından dışlamak anlamına gelen “ulusal tercih” lehine kampanya yürüten Ulusal Ralli partisinin kurucusu Jean-Marie Le Pen’in fikirleri de dâhil olmak üzere aşırı sağın uzun süredir devam eden takıntılarından bazılarını yansıtıyor.

Macron’un Renaissance partisinin öne sürdüğü öneriler o kadar ileri gitmese de Ulusal Miting, hükümetin kendi yönünde bir adım olduğunu iddia ettiği şeyi atma kararından dolayı sevinçli.

Le Pen, Ulusal Meclis’te gazetecilere verdiği demeçte, “Ulusal Miting seçmenlerinin baskısı altında, bu tasarı göçü çevreleyen koşulları sertleştirecek” dedi. “İdeolojik ilerlemeyi, Ulusal Mitingin ideolojik zaferini selamlayabiliriz, çünkü artık ulusal bir öncelik olduğu mevzuata kazınacak” dedi ve milletvekillerinin uzlaşma yasasına oy vereceğini ekledi.

Geçen hafta Macron’un en önemli göçmenlik tasarısının şok edici bir şekilde yenilgiye uğratılmasının ve yasanın Ulusal Meclis tarafından tartışmasız reddedilmesinin ardından hükümet, senatörler ve milletvekillerinden oluşan ortak bir komiteyi bir uzlaşma bulma göreviyle görevlendirdi. Ancak hükümetin yasa taslağını parlamentodan geçirebilmesi için göç konusunda oldukça sert davranan muhafazakâr Les Républicains partisinin desteğine ihtiyacı var.

Salı günü ortak komite, hükümetin başlangıçta masaya koyduğu taslaktan çok daha katı bir taslak üzerinde uzlaşmaya vardı. Bu, Avrupalı olmayan ve işi olmayan göçmenler için barınma ve çocuk yardımı talebinde bulunmadan önce beş yıllık zorunlu beklemeyi de içeriyor.

Ancak Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, tasarının içeriğini savundu ve tasarının, reşit olmayan yasadışı göçmenlerin gözaltı merkezlerine konulmasının yasaklanması ve belgesiz işçilerin belgelerini almaları için daha kolay prosedürler dâhil olmak üzere bazı ilerici önlemler içerdiğini savundu.

“Tasarımız ile aşırı sağın pozisyonları arasında benzerlik olduğunu ima etmeyi, slogan atmayı ve ima etmeyi bırakın” dedi. “Aşırı sağ ulusal tercihi temsil ediyor. Biz [yabancıları] çalışma yoluyla entegre etmenin önemine inanıyoruz.”

Hesaplaşma zamanı

Fransız hükümeti, yeniden canlanan aşırı sağı bastırmaya ve göç ve sınır kontrolü konularında katılaşmış kamuoyuna yanıt vermeye çalışırken, göçmenlik mevzuatı taslağı üzerinde büyük bir sınavla karşı karşıya. Ancak geçen yıl parlamento seçimlerinde aldığı yenilginin Ulusal Meclis’teki çoğunluğunu kaybetmesinin ardından Macron’un Fransa’yı yönetme yeteneği konusunda şüpheler oluştu.

Bu önlemlerin bazıları Birleşik Krallık dâhil olmak üzere başka birçok ülkede uygulamaya konulsa da sol kesimde bunların Fransa’nın kutsal evrenselci ilkelerinden kopmuş olduğu görülüyor çünkü bunlar milliyet temelinde bir ayrımcılık getiriyor.

Hem Sosyalistler hem de aşırı soldaki Boyun Eğmeyen Fransa Partisi[1], hükümeti göç konusunda anlaşmaya varmak için muhafazakârlara ve aşırı sağa boyun eğmekle suçladı.

Aşırı sol milletvekili Danièle Obono; LCP’ye[2], Macron’un kampının “Le Pen’e benzediğini” ve “Ulusal Birlik[3], [merkezcilerin] Marine Le Pen’in önlemlerini birbiri ardına makaleler uygulamasından memnuniyet duyuyor” dedi.

Sosyalist parlamento grubu başkanı Boris Vallaud, Ulusal Miting liderinin ilk ismine gönderme yaparak, “Onlar tüm kırmızı çizgilerini aştılar ve şimdi ‘Deniz mavisi’ çizgilerini de geçiyorlar” dedi.

Renaissance milletvekilleri, hükümet ve muhalefet güçlerinin seçmenlerin önemsediği bir konu üzerinde anlaşmaya varması gerektiğini savundu. Fransa’da son anketlerde göç kaygı verici bir konu olarak ortaya çıktı.

Ancak uzlaşmaya yönelik sertleştirilmiş bir yasa taslağı, sol eğilimli merkezcilerin daha sert bir yasa tasarısına oy vermeme tehdidiyle birlikte Macron’un koalisyonunu bölme riski taşıyor.

Salı akşamı, Macron’un merkezci koalisyonuna mensup politikacıların, oylamadan birkaç saat önce Fransa cumhurbaşkanı ile Elysée Sarayı’nda acil bir toplantıya katılmaları bekleniyordu.

Kısa bir süre sonra Ulusal Meclis’te oylama yapılması bekleniyor.

Orjinal Makale: Marine Le Pen scores big win on toughened immigration bill

Photo: The National Rally has been jubilant over the government’s decision to take what they claim is a step in their direction | Ludovic Marin/AFP via Getty Images


[1] La France Insoumise partisi

[2] La Chaîne parlementaire. Fransız parlamentosunun televizyon kanalı

[3] Rassemblement National partisi, aşırı sağcı bir parti

Total
0
Shares
Previous Post

Amerika’nın en etkili diplomatı Henry Kissinger, 100 yaşında hayatını kaybetti

Next Post

İtalya’da Sağın Yükselişi

Related Posts