‘Ortalıktan kaybolmuyorum’ Jeremy Corbyn, bir sonraki seçimde İşçi Partisi’ne karşı aday olabileceğine dair en güçlü ipucunu verdi

Ömer Miraç APAYDIN

Konut krizini vurgulayan eski parti lideri, İşçi Partisi’ni iki çocuk yardım sınırını koruduğu ve Satın Alma Hakkı’nı[1] sona erdirme vaadinden vazgeçtiği için eleştiriyor

By, Vicky Spratt

Jeremy Corbyn ile caddede yürürken seçmenler onunla konuşmak için gelir ve sizin, kendi konuşmanıza ara vermeniz gerekir.

Bu tür bir kamuoyu tanınması herhangi bir milletvekili için nadirdir ve İşçi Partisi’nin eski liderinin Sör Keir Starmer için neden siyasi bir sorun oluşturmaya devam ettiğini açıklıyor.

Belki de Sör Keir için endişe verici bir şekilde bu sorununun çözülmeye niyeti yok.

i ile yaptığı röportajda Corbyn, partiye karşı durma niyetinde olduğuna dair şimdiye kadarki en güçlü ipucunu verdi. Antisemitizm şikâyetlerini ele almasıyla ilgili tartışmalar nedeniyle cezalandırıldıktan sonra İşçi Partisi milletvekili olarak görev yapması yasaklandı.

Kendisi, muhtemelen gelecek yıl yapılacak olan bir sonraki genel seçimlerde Londra Belediye Başkanlığına aday olma veya Islington North seçim bölgesinde bağımsız bir aday olarak İşçi Partisi’ne karşı aday olma ihtimalini ortadan kaldırmayı reddetti.

“Sonsuza kadar buradayım” dedi. “Bu bölgeyi seviyorum ve onu temsil etmeye devam etmekten çok mutluyum.

“Ben ortalıktan kaybolmuyorum.”

Bu durum, şu anda anketlerde 16 ila 20 puan önde olan İşçi Partisi için önemli bir zorluk teşkil edecek.

Corbyn, İngiltere’deki konut kriziyle ilgili endişelerini dile getirmek ve Satın Alma Hakkı’nı yasaklamak için İşçi Partisi liderliğine lobi yapmak amacıyla i’ye konuştu.

Modern Britanya’nın en acil sorunlarından biri hakkında sessiz kalmayı reddetmesi, 2020’de Parlamento’daki İşçi Partisi’nden ihraç edilmesinden bu yana onu, ilgi odağı haline getirdi.

Ancak işleri daha da karmaşık hale getiren şey, Ortadoğu’da tırmanan ve dize getirilemeyen savaştır. Hamas’ın 7 Ekim’de 1.400 İsraillinin öldürüldüğü, kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu 200’den fazla kişinin rehin alındığı zulmünün ardından Corbyn, sözlerinden dolayı eleştirildi.

“Tüm saldırılar yanlıştır” dedi ancak Hamas’ı özel olarak eleştirmeyi reddetti. O tarihten bu yana Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail’in misilleme amaçlı bombalama saldırılarında 8.000’den fazla kişinin öldürüldüğünü söylüyor ve BM, Gazze’de yiyecek, su ve yakıtın tükendiği konusunda uyarıyor.

Corbyn ile röportaj, Hamas’ın terör saldırısından önce gerçekleşti ve ekibi, onun röportajdan bu yana meydana gelen olaylar hakkında yorum yapmayacağını söyledi. Daha sonra bir sözcü, Corbyn’in 12 Ekim tarihli bir makalede Hamas’ı eleştirdiğini ve “iğrenç” saldırıların “tamamen içler acısı” olduğunu söylediğini belirtti.

Ancak Corbyn, kariyerini belirleyen ve kendisini İşçi Partisi’nden uzaklaştırılmasına yol açan antisemitizm şikâyetlerine bulaştıran Filistinlilere verdiği destekle tanınıyor.

Etkisini kamuoyu önünde tanımlayan konu – İşçi Partisi’nin antisemitizmi ele alışı – ele alındığında i’ye, “antisemitizmin kötü olduğu”nu söyledi. Tekrar vakti olsaydı, İşçi Partisi’ndeki bu konudaki şikâyetleri farklı şekilde ele alıp almayacağını söylemeyi reddetti.

Sör Keir ise şu an partinin başka bir kanadıyla zorluklarla karşı karşıya. İsrail’in Gazze’deki bombalama kampanyasına verdiği destek, meclisin ön sıradakileri de dâhil olmak üzere Müslüman milletvekilleri arasında öfke ve üzüntüye yol açtı ve düzinelerce İşçi Partisi meclis üyesinin istifasını tetikledi.

İşçi Partisi siyasetinin bu istikrarsız karışımının, Bay Corbyn’i bir zamanlar liderliğini yaptığı partiye karşı kışkırtan herhangi bir seçim kampanyasına sızması muhtemel.

Eski parti lideri İşçi Partisi’nden bir adayla karşı karşıya gelirse (seçim, muhtemelen önümüzdeki ilkbahar veya sonbaharda yapılacak ama Ocak 2025’e kadar yapılması gerekmiyor), bu durum kendi seçim bölgesinde sol oyların bölünmesine yol açabilir.

40 yıldır temsil ettiği ve 2019’da oyların yüzde 64’ünü aldığı koltuğu kazanma şansı oldukça yüksek olacak. Bir önceki seçimde sadece yüzde 15 oy alabildikleri için bölünmüş bir İşçi Partisi oyu ikinci sıradaki Liberal Demokratların zafer kazanmasına izin vermeyecek.

Corbyn’in önümüzdeki Mayıs ayında Londra belediye başkanlığına da aday olması, İşçi Partisi için daha endişe verici bir durum. Bu seçim ilk kez ilk kez göreve göre belirlenecek ve İşçi Partisi’nin oylarının bölünmesi Muhafazakâr Parti adayı Susan Hall’un seçilmesine yetecek kadar yeterli olabilir.

Bütün bunlara rağmen Bay Corbyn’i en çok meşgul eden konu eşitlik meseleleri. Gelecek yıl aday olursa muhtemelen kampanya yürüteceği konut krizi ve yoksulluk hakkında konuşmak için i ile konuştu.

Sir Keir’i, iki çocuk yardım sınırını koruyarak İşçi Partisi’ni yoksulluk konusunda “sert” göstermeye çalıştığı için eleştirdi ve partinin 2017 ile 2019’daki seçim yenilgilerinin ardından kendi politikalarından geri çekilmesinden duyduğu endişeyi dile getirdi.

Kendisi i’ye; İşçi Partisi’nin, belediye ve bazı sosyal konut kiracılarının evlerini piyasa değeri üzerinden indirimli olarak satın almalarına olanak tanıyan Satın Alma Hakkının sona erdirilmesi gibi “açık, akıllı ve ilerici politikalar” olarak gördüğü politikalardan “kaçmasından üzüldüğünü” söyledi.

Margaret Thatcher’ın Muhafazakar hükümeti tarafından Corbyn’in ilk kez seçilmesinden hemen önce uygulamaya konulan yasa, 1991’den bu yana yıllık ortalama net 24 bin sosyal evin kaybına yol açtı ve araştırmaya göre Britanya’nın kötüleşen konut krizini daha da kötüleştirdi.

Temmuz ayında, eski gölge Konut Bakanı Lisa Nandy, İşçi Partisi’nin “servet mülkiyetini genişlettiği” için Satın Alma Hakkını desteklediğini söyledi.

Bay Corbyn, Satın Alma Hakkı yasasına son verilmesini ve bu politika nedeniyle kaybedilen evlerin yeniden devlet mülkiyetine getirilmesi için 1 milyar sterlinlik bir “geri alım” fonu oluşturulmasını destekliyor.

Bay Corbyn, “İşçi Partisi’nin Satın Alma Hakkı’nı sona erdirmekten uzaklaşmasının çok üzücü olduğunu düşünüyorum” dedi. “Hepsi benim ona karşı kullanacağım argümanların tamamen geçerli ve tamamen mantıklı olduğunu biliyor… Toryler bile bunu biliyor.”

2019’da İşçi Partisi genel seçimlerde 59 milletvekili kaybettikten sonra Corbyn, muhalefet liderliğinden çekildi. Bu, herhangi bir muhalefet partisinin bir yüzyıldaki en kötü ikinci kaybı oldu.

Destekçileri, onun 2017’de İşçi Partisi’nin oy payında 1945’ten bu yana en büyük artışa başkanlık ettiğini iddia etmeyi tercih ediyor.

Corbyn, “2019’da hükümete girmeye hazırlanıyordum” dedi. “Söyleyeceğimiz ve yapacağımız ilk şeyin ne olacağını tartışıyordum. Birinci günde. Birincisi: Evsizlik sona ermeli. Artık herkes bir şekilde barınacak. Zor uyuyanları barındırıp buradan gitmeleri için yerel yetkililere parayı sağlayacaktık.

“Bu açıklamayı yapmanın çok önemli olduğunu düşündüm.”

2019 İşçi Partisi manifestosu, Modern Hosteller Fonu[1] aracılığıyla 5 bin ilave yatak sağlamak için 600 milyon sterlin harcamayı ve mevcut otellerin yenilenmesi için ilave 200 milyon sterlin harcama planlarını açıkladı. Acil kış barınağı ve desteği için 100 milyon sterlin daha taahhüt edildi ve İşçi Partisi, evsizler için 8 bin ev bulacağını söyledi.

Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi hükümetinin bu politikaları finanse edip edemeyeceği ve daha sonra uygulayıp uygulayamayacağı belirsizliğini koruyor. Covid salgını, yükselen enflasyon ve hayat pahalılığı krizi seçimden kısa bir süre sonra etkisini gösterdi.

Corbyn, 2019’da ulusal bir kira kontrolü sistemi önerdi ve özel kiraları düşürmeye yönelik bir önlemin şu anda İşçi Partisi’nin teklifi olmamasından üzüntü duyuyor.

“Kiraya ev satın almanın ne kadar iyi bir fikir olduğunu size anlatan Homes Under the Hammer gibi TV programlarınız var ve bu nedenle en büyük konut güvensizliğiyle karşı karşıyayız” dedi. “Avrupa’da başka ülkeler ve ABD’de şehirler kira kontrolünü yönetiyor… Konut piyasasından para kazandığınız psikolojisini aşmamız gerekiyor.”

Bay Corbyn, Islington seçim bölgesinde dolaşırken oyun alanlarının ve toplum merkezinin yerleşim planının bir parçası olarak inşa edildiği ve kullanılmayan garajların şu anda acil ihtiyaç duyulan sosyal evlere dönüştürüldüğü Andover Malikânesinden tutkuyla bahsetti.

“Sadece evler değil, yerel topluluklar inşa etmenin” gerekliliğini vurguladı.

Son zamanlarda Meksika’da ülkenin sol kanadının başkanı Andrés Manuel López Obrador ile vakit geçiren Corbyn, “Barınma, iş ve istihdam konularında kampanya yürüten yerel bir topluluğun yanı sıra barış ve adalet için uluslararası bir kampanyanın parçası olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

“Çok zengin bir ülkeyiz. Yaratıcı olalım” dedi Corbyn. “Evrensel temel geliri düşünelim. Bir şeyleri paylaşmayı düşünelim. Sahip olduğumuz değeri, tüm bu gençlerin dehasını düşünelim. Bu deha boşa harcanıyor.”

Bay Corbyn’in eşitsizlikle mücadele konusundaki tüm tutkusuna rağmen, başkanlığı kaybettikten sonra İşçi Partisi milletvekili olarak görev yapması yasaklanmış durumda. Bunun nedeni, Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu’nun[2] (EHRC) partideki antisemitizm şikâyetlerinin ele alınmasına ilişkin 2020’de yayınlanan raporuna verdiği yanıttı.

Raporda, partinin Eşitlik Yasası uyarınca yasayı çiğnediği tespit edildi ve “İşçi Partisi liderliğinin antisemitizmle mücadelede ciddi başarısızlıkları ve antisemitizm şikâyetlerini ele alma konusunda yetersiz süreç” olduğu belirtildi.

Corbyn başlangıçta iddiaların “siyasi nedenlerden dolayı aşırı derecede abartıldığını” söyledi. Daha sonra başka bir açıklama yaptı: “Bu sorunun, Yahudi toplumuna yaşattığı acıdan üzüntü duyuyorum ve bu durumu daha da kötüleştirecek veya uzatacak hiçbir şey yapmak istemem.”

“Açık olmak gerekirse, antisemitizmle ilgili kaygılar ne ‘abartılı’ ne de ‘dallandırılmış’.”

Yaklaşık üç yıl sonra – ama Hamas’ın terör saldırısından ve İsrail’in Gazze’yi bombalamasından önce – Bay Corbyn’e İşçi Partisi’ndeki bu konuyla ilgili şikayetleri farklı şekilde ele alıp almayacağını, tekrar vaktini alıp almayacağını i sordu. Söylemeyi reddetti. “Odak noktam toplumumuzdaki her türlü ırkçılığı yenmek, mültecilere karşı nezaket, evsizlere karşı nezaket ve topluluğumuzun çeşitliliğinin (Yahudi topluluğu, Müslüman topluluğu, buradaki farklı topluluklar – Kongolu, Somalili, Türk, Eritreli, Etiyop

Orjinal Makale: ‘I’m not disappearing’: Jeremy Corbyn gives strongest hint yet that he may run against Labour in next election

PhotoJeremy Corbyn/Flickr.


[1] Modern Hostels Fund

[2] Equality and Human Rights Commission


[1] Right to Buy

Total
0
Shares
Previous Post

Britanya’nın en güçlü insanları: Kararsızlar

Next Post

David Cameron, Dışişleri Bakanlığına atandı! İngiltere siyasetinde büyük sürpriz!

Related Posts