PANEL ETKİNLİĞİ TANITIMI | 21.01.2023 | BASIN BİLDİRİSİ

europolitika

PANEL TANITIM & BASIN BİLDİRİSİ

 

EURO Politika dergisi, Merit Hotels ana sponsorluğunda, Doğu Akdeniz Üniversitesi Kıbrıs Politika Merkezi (DAĞ KPM) ve Doğu Akdeniz Politika Derneği (DAPD) işbirliği ile “2023 Güney Kıbrıs Rum Kesimi Başkanlık Seçimleri: Kıbrıs Sorununun Geleceği & Doğu Akdeniz’de Güvenlik” konulu bir panel etkinliği düzenliyor.

Etkinlik, halka açık 21 Ocak 2023 tarihinde saat 14:30’da Girne’de Merit Royal Diamond – Kantara Konferans salonunda gerçekleştirilecektir. Etkinlikte, Kıbrıs sorununun geleceği ve Doğu Akdeniz’de güvenlik konularını ele alacak olan eski Büyükelçi Daryal Batıbay, Diyalog Gazetesi genel yayın yönetmeni Reşat Akar, Prof. Dr. Ahmet Sözen (Doğu Akdeniz Üniversitesi – Kıbrıs Politika Merkezi başkanı), Özdil Nami (Eski Dışişleri, Ekonomi, Enerji Bakanı ve KKTC Müzakerecisi) ve gazeteci Nikolaos Stelya gibi uzman konuşmacılar yer alacaktır.

5 Şubat 2023 tarihinde Güney Kıbrıs Rum Kesiminde gerçekleşecek Başkanlık seçimleri Doğu Akdeniz’de güvenlik konularının geleceğini etkileyeceğinde önemli bir yere sahiptir.

5 Şubat 2023’te Güney Kıbrıs Rum Kesimi Başkanlık Seçimleri önemlidir zira Kıbrıs adasının geleceği ve tarihi bir sorun olan Kıbrıs meselesinin çözümü için önemli bir fırsattır. Seçimler, adanın yönetimini belirleyecek ve adadaki siyasi istikrarı etkileyecektir. Ayrıca, seçim sonrasında yapılacak olası siyasi değişiklikler, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik olası yeni girişimleri de etkileyebilir.

Seçimler ayrıca Doğu Akdeniz’de güvenlik konularının önemini de vurgulamaktadır. Kıbrıs adasının enerji kaynakları, ticaret yolları ve askeri önemi nedeniyle, adanın yönetimi ve siyasi istikrarı Doğu Akdeniz bölgesinde güvenliği etkileyebilir. Seçim sonrasında yapılacak olası siyasi değişiklikler, adanın yer aldığı bölgesel işbirlikleri ve güvenlik anlaşmalarını da etkileyebilir.

 

*Etkinliğimiz halka açıktır ve ücretsizdir. Ancak sınırlı katılım olacağından katılım için kayıt yapmanız gerekmektedir. Kayıt için lütfen e-posta adresimiz olan iletisim@europolitika.com‘a başvurmanızı rica ederiz

Total
0
Shares
Previous Post

Avrupa’da Yükselen Aşırı Sağ ve Değişen Küresel Dinamikler

Next Post

Avrupa Aşırı Sağı ve Büyük İkame Teorisi (Great Replacement)

Related Posts