Trump’ın dönüşü yaklaşırken Avrupa, Putin’le tek başına yüzleşme ihtimalinden titriyor

Ömer Miraç APAYDIN

Almanya, Ukrayna’ya verdiği askeri desteğin AB’deki dostlarını geride bırakması nedeniyle giderek daha fazla hayal kırıklığına uğruyor

By James Angelos, Nicholas Vinocur ve Clea Caulcutt

BERLİN – Avrupa’nın Soğuk Savaş’tan bu yana en büyük güvenlik sorunu (ABD desteği olmadan Ukrayna’ya fon ve silah sağlama ihtiyacının tüyler ürpertici ihtimali) Pazartesi günü AB dayanışmasını simgelemesi beklenen bir anma töreninde siyasi fay hatlarını açığa çıkaracak.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra ülkesini yeniden birleştirmede ve Almanya’yı güç merkezine dönüştürmede oynadığı kilit rolden dolayı ülke içinde geniş çapta saygı duyulan bir devlet adamı olan Wolfgang Schäuble’ye hürmetlerini sunmak için Berlin’e gelen Avrupalı ​​liderler arasında yer alacak. Avrupa’nın projesinin kalbinde yer alıyor.

Ancak Almanya Şansölyesi Olaf Scholz’un önümüzdeki hafta Macron’a yönelik, normalde AB sevgilerine yapılan Fransız-Alman işbirliğine yönelik alışılagelmiş methiyelerden çok daha keskin mesajları olabilir. Berlin, Fransa’nın tek başına Avrupa konusunda iyi bir oyun oynamasından dolayı giderek daha fazla hayal kırıklığına uğruyor. Ancak konu hayatı için savaşan AB adayı bir ülkeye askeri yardım sağlama konusunda ne yazık ki yetersiz kalıyor.

Almanya Şansölyesine yakın bir yetkili, iki liderin Pazartesi günü bir araya gelmesinde Ukrayna’ya yapılacak yardımın bir tartışma konusu olacağını ve bu toplantının Scholz’un, diğer AB ülkelerinin sağladığı askeri yardımın zayıf düzeyine ilişkin şikâyetlerini kamuya açıkladığı bir dönemde gerçekleştiğini söyledi.

Donald Trump’ın bu hafta başında Iowa’daki kurultaydaki ezici zaferi sadece riskleri artırdı ve sonunda başkanlığı tekrar alması halinde Avrupa’nın Rusya’ya karşı kendi yolunu çizmek zorunda kalacağını fazlasıyla inandırıcı hale getirdi.

Federal Meclis töreninde beklenen tüm gülümsemelerin ve tokalaşmaların ardında bu tehlikeyle karşı karşıya kalan Scholz, AB liderlerine adım atmaları ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i yenmek için daha büyük katkılarda bulunmaları konusunda baskı yapacak. Diplomatik vidaları çevirmeye başlayan Scholz, 1 Şubat’taki (kendisinin Avrupa’nın iç karartıcı askeri taahhütleri konusunu gündeme getireceği) Avrupa Konseyi zirvesinden önce emsallerini isimlendirmek ve utandırmak gibi görünen bir girişimle, diğer AB ülkelerinin cepheye gönderdikleri silahları ayrıntılı olarak listelemeleri için baskı yapıyor.

Berlin’in akıllı davranması pek de şaşırtıcı değil. Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü tarafından yapılan bir hesaplamaya göre Almanya, geçen yılın Ekim ayına kadar 17.1 milyar Euro yardım yaparak Ukrayna’ya askeri yardım sağlamada ABD’den sonra ikinci sırada yer alıyor. Karşılaştırıldığında Fransa yalnızca 0.5 milyar Euro, İtalya 0.7 milyar Euro ve İspanya 0.3 milyar Euro katkıda bulundu.

Bütün konuşma

Macron, her zamanki gibi, Iowa sonucuna, Avrupa’nın kendi deyimiyle “stratejik özerklik” ile tek başına gitmesi yönündeki geleneksel retoriğiyle yanıt vermekte hızlı davrandı.

Oylamanın ertesi günü gazetecilere verdiği demeçte, “Bu, Avrupa’nın ABD konusunda aklı başında olması gerektiğini gösteriyor” dedi. “Bu yüzden kendini koruyabilen ve başkalarına bağımlı olmayan daha güçlü bir Avrupa’ya ihtiyacımız var.”

Belki de Paris’in bu konuşmayı eylemle desteklememesiyle ilgili büyüyen hayal kırıklığının bilincinde olan Macron, önümüzdeki haftalarda Ukrayna’ya 40 SCALP-EG uzun menzilli füze ve “birkaç yüz” bomba teslim edileceğini duyurdu.

Moskova’nın Ukrayna’yı geniş çaplı işgalinin ilk günlerinde Rusya’nın saldırısını püskürten şey, ABD’nin askeri yardımı ve Ukrayna’nın kararlılığıydı.

Öte yandan Almanya, Ukrayna’ya kendisini savunmak için ihtiyaç duyduğu silahları verme konusunda kararsız ve isteksiz, veremeyen veya isteksiz görülüyordu; Örneğin Scholz’un Alman yapımı Leopard 2 tanklarının Ukrayna’ya teslimatına izin vermesi için çok büyük bir uluslararası baskı gerekiyordu. Alman yetkililer defalarca Amerikalılar ağır silah göndermek istemediklerini söylediler. Trump kazanırsa Washington’dan onay bekleme lüksü muhtemelen ortadan kalkacak.

Silah teslimatlarının sayısı dinamiğin artık değiştiğini gösterse de Almanya isteksiz bir güç olarak itibarını sarsamadı; üst düzey Alman yetkililerin de kabul ettiği bir gerçek, özel tartışmalarda bir rahatsızlık kaynağı.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan Scholz’a yakın bir yetkili, Berlin’de diğer Avrupa uluslarının kısıtlamalarla karşı karşıya olduğu konusunda bir anlayış olduğunu söyledi; Fransa mali kısıtlamalarla uğraşırken İspanya da koalisyon içinde bölünmüş durumda. Yetkili, yine de Almanya’nın Ukrayna’ya daha fazla yardım yapılması için baskı yapmaya devam edeceğini söyledi.

Almanya’da, Berlin’in potansiyel olarak Ukrayna’da bebek sahibi olarak bırakılabileceği riski, özellikle Rusya’nın yarattığı tehlikeler konusunda Fransa’dan çok daha büyük bir tarihsel anlayışa sahip bir ülke için giderek artan bir endişe kaynağı.

Scholz bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar AB üye ülkelerinin çoğunluğu tarafından Ukrayna’ya yapılması planlanan silah teslimatları kesinlikle çok küçük” dedi. “Daha fazla miktardaki katkılara ihtiyacımız var.”

Yaşam hattı gerekli

Brüksel’deki AB genel merkezinde de risklerin arttığına ve Avrupa’nın artık ayaklarını sürükleyemeyeceğine dair bir algı var. Aralık ayında, Putin’in müttefiki Macaristan Başbakanı Viktor Orbán’a, AB’nin Ukrayna’nın parçalanmış savaş ekonomisine çok ihtiyaç duyulan 50 milyar Euro’luk cankurtaran halatını göndermesini engelleme izni verildi.

Salı günü, Iowa’daki Cumhuriyetçi parti toplantısından bir gün sonra, görünüşte kararlı görünen Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, ne olursa olsun 1 Şubat zirvesinde fonları onaylamanın bir yolunu bulacağına söz verdi. AB’ye üye 27 ülkenin tamamının oy birliğiyle alacağı bir kararı tercih ettiğini söylerken, gerekirse Macaristan’ı devre dışı bırakmaya hazır olduğunu da vurguladı. Davos’taki bir röportajda Euronews’a “26’ya kadar anlaşmaya hazırız” dedi.

Ancak Avrupalı yetkililerin sorduğu temel soru, Avrupa’nın, özellikle de Ukrayna’nın ihtiyaçlarını karşılamak için endüstriyel üretimi artırma konusundaki zayıf performansı göz önüne alındığında, Amerika’nın sert gücünün yerini alabilecek kapasitede olup olmadığıdır. İngiltere ve Fransa Ukrayna ile güvenlik anlaşmaları yaptıklarını söylüyor ancak ABD desteği olmadan bunun ne kadar olacağı belli değil.

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün Avrupa kıdemli danışmanlarından François Heisbourg, POLITICO’ya ABD’nin ayrılmasının potansiyel bir tarihsel dönüm noktası olduğunu söyledi.

“Bu değişime de 1989’da Soğuk Savaş’ın sona ermesine hazırlıksız olduğumuz kadar hazırlıksız” dedi. “Ama o, iyi bir haberdi. Bu, kötü bir haber.”

Heisbourg, Almanya’nın ABD’nin ardından ikinci en büyük askeri bağışçı sıralamasının biraz yanıltıcı olduğunu savundu. Almanya’nın Soğuk Savaş stoklarının çoğunu elinde tuttuğunu ve Ukrayna’ya birçok eski silah sağladığını söyledi.

“Gerçek bir fark var ki Fransızlar ve İngilizler stratejik açıdan önemli ve kullanışlı silahlar sağlarken Almanlar bunu yapmıyor” dedi. “Almanlar kutu işaretlerini işaretliyor.”

Almanya, Rusya topraklarını vurmak için kullanılabileceği korkusuyla Taurus uzun menzilli hassas füzelerini Ukrayna’ya vermeyi reddetmeyi sürdürdü.

Çarşamba günü, Scholz’un üçlü iktidar koalisyonunun Ukrayna’ya daha fazla askeri yardım sağlaması için baskı yapan Almanya’nın muhafazakâr muhalefet üyeleri, hükümete Taurus füzelerini teslim etmesi çağrısında bulunan bir önergeyi parlamentoya sundu. Milletvekillerinin çoğunluğu önergeyi reddetti.

Ukrayna’ya daha fazla yardım yapılmasını hararetle savunan Alman muhafazakâr milletvekili Norbert Röttgen, daha büyük meseleyi varoluşsal bir savaş olarak tasvir ederek Toros teslimatlarını savundu.

“Kendimiz ve güvenliğimiz için ayağa kalkmaya hazır mıyız, yoksa teslim olmaya daha mı meyilliyiz?” Röttgen, POLITICO’ya şunları söyledi. “Utanmanın hiçbir yolu yok.”

Eğer Avrupa “bu zorluktan kaçınırsa” Putin’in savaşının “bize daha da yaklaşacağını” ekledi.

Orjinal Makale: As Trump’s return looms, Europe shivers at prospect of facing Putin alone

Photo: Donald Trump’s landslide victory in the Iowa caucus earlier this week makes it only too credible that Europe will be left to forge its own path against Russia | Charly Triballeau/AFP via Getty Images

Total
0
Shares
Previous Post

Hükümet yok, seçim yok, para yok: Kuzey İrlanda krizde kilitlenmiş durumda

Next Post

Alman savunma bakanı, Putin’in NATO’ya ‘5 ila 8 yıl içinde’ saldırabileceği konusunda uyardı

Related Posts