Alman savunma bakanı, Putin’in NATO’ya ‘5 ila 8 yıl içinde’ saldırabileceği konusunda uyardı

Ömer Miraç APAYDIN

Avrupa, Rusya Devlet Başkanı’nın askeri ittifaka yönelik örtülü tehditlerinin gerçeğe dönüşebileceğine dair artan endişelerin ortasında alarm veriyor.

By Nicolas Camut

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, giderek saldırganlaşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in on yıldan kısa bir süre içinde NATO askeri ittifakına saldırabileceği konusunda uyardı.

Alman yayın kuruluşu Der Tagesspiegel’e konuşan Pistorius, Cuma günü yayınlanan röportajında “Kremlin’den neredeyse her gün tehdit duyuyoruz… bu yüzden Vladimir Putin’in bir gün bir NATO ülkesine bile saldırabileceğini hesaba katmalıyız” dedi.

Bakan, “şu an için” bir Rus saldırısı olası olmasa da şunları ekledi: “Uzmanlarımız bunun mümkün olabileceği beş ila sekiz yıllık bir süre bekliyor.”

Kremlin’in Ukrayna’yı geniş çaplı işgalinin ardından Rusya; aralarında Moldova, NATO üyesi olan Baltık ülkeleri ve Polonya’nın da bulunduğu bazı komşularına karşı saldırgan söylemini artırdı ve üst düzey Avrupalı savunma yetkililerini büyük bir çatışma konusunda uyarmaya yöneltti.

Çarşamba günü, NATO’nun ulusal şeflerden oluşan askeri komitesi başkanı Amiral Rob Bauer, askeri ittifakın “on yıllardır en tehlikeli dünyayla” karşı karşıya olduğunu söyledi ve “NATO’nun savaşa yönelik bir dönüşümü” çağrısında bulundu.

Bu ayın başlarında İsveç’in başkomutanı General Micael Bydén de benzer şekilde İsveçlileri savaşa “zihinsel olarak hazırlamaya” çağırmıştı.

Aynı gün İsveç Sivil Savunma Bakanı Carl-Oskar Bohlin de “savaş İsveç’e gelebilir” uyarısında bulundu.

Der Tagesspiegel’e verdiği röportajda Pistorius, İsveç’in uyarılarının “İskandinav perspektifinden bakıldığında anlaşılabilir” olduğunu belirterek, İsveç’in Rusya’ya yakınlığı göz önüne alındığında “daha da ciddi bir durumla” karşı karşıya olduğunu ekledi. Henüz NATO ittifakına da üye değil ve katılım için Türkiye ve Macaristan’ın onayını bekliyor.

Pistorius, “Ancak aynı zamanda tehlikeyle yaşamayı yeniden öğrenmeli ve askeri, sosyal ve sivil savunma açısından kendimizi hazırlamalıyız” diye uyardı.

Bu yıl GSYH’nin yüzde 4’ünden fazlasını savunmaya harcayan Polonya, Rusya’nın 2022’de Ukrayna’ya yönelik beklenmedik saldırısının ardından öngörülemezliğinden de endişe ediyor.

Savunma Bakanı Władysław Kosiniak-Kamysz bu hafta başında bir televizyon röportajında, “Rusya mantığa meydan okuyor. 2022’de olanlar imkânsız görünüyordu. Her türlü senaryoya hazır olmalıyız” dedi.

Geçtiğimiz yılın sonlarında Almanya, Bundeswehr’i savaş yeteneğine sahip bir orduya dönüştürmeyi hedefleyerek 2011’den bu yana ilk kez askeri ve stratejik doktrinini yeniledi.

“Savaş Avrupa’ya geri döndü. Almanya ve müttefikleri bir kez daha askeri bir tehditle karşı karşıya kalıyor. Uluslararası düzen Avrupa’da ve dünyanın her yerinde saldırı altında. Yeni doktrinin ilk paragrafında bir dönüm noktasında yaşıyoruz” denildi.

Putin’i açıkça eleştiren ve AB’de Ukrayna’yı destekleyen en yüksek seslerden biri olan Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, Perşembe günü Avrupa’yı daha fazla Rus saldırganlığına yönelik hazırlıkları hızlandırmaya çağırdı.

Landsbergis, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda Fransız haber ajansı AFP’ye verdiği demeçte, “Rusya’nın Ukrayna’da kalmama ihtimali var” dedi. “Bunda Ukrayna kazanmazsa bunun Avrupa için iyi sonuçlanacağına dair bir senaryo yok” diye uyardı.

Orjinal Makale: Putin could attack NATO in ‘5 to 8 years,’ German defense minister warns

Photo: Following the Kremlin’s full-scale invasion of Ukraine, Russia has upped its aggressive rhetoric against some of its neighbors | Gavriil Grigorov/SPUTNIK/AFP via Getty Images

Total
0
Shares
Previous Post

Trump’ın dönüşü yaklaşırken Avrupa, Putin’le tek başına yüzleşme ihtimalinden titriyor

Next Post

Trump’s Footsteps to Be Heard Across Europe

Related Posts