Viktor Orbán, Tucker Carlson’a Batı’yı Kurtaracak Adamın Trump Olduğunu Söyledi

Ömer Miraç APAYDIN

Ukrayna’nın “Rusya’yı yeneceğini ummak sadece bir yanlış anlama değil. Bu bir yalan. Bu imkansız” diyor Macar lider röportajda.

By Laura Hülsemann

Macaristan Başbakanı Viktor Orbán, tartışmalı Amerikalı televizyon sunucusu Tucker Carlson’a Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savaşı kazanma şansının olmadığını ve Donald Trump’ın Batı’nın tek umudu olduğunu söyledi.

Salı günü verdiği bir röportajda Orbán, Kiev’in Moskova’ya karşı kazandığı zaferin “sadece bir yanlış anlama olmadığını” söyledi. Bu bir yalan. Bu imkânsız… [Ukraynalılar] askerleri Ruslardan daha erken tükenecek. Nihayetinde önemli olan şey, yere inen botlardır ve Ruslar çok daha güçlüdür.”

Macar lider, savaşı yalnızca ABD’nin sonlandırabileceğini ekledi.

Orbán röportajda Carlson’a Ukrayna’yı NATO’ya kabul etme yönündeki “tarihi fırsatı kaçırdık” dedi ve Rusya’nın “gittikçe güçlendiğini” söyledi. Ukrayna’nın NATO’ya kabulü “şu anda gerçekçi bir teklif değil, o yüzden unutun bunu” diye ekledi.

Aynı zamanda Rusların, devlet başkanı Vladimir Putin’den bıkacağına da inanmıyor ve Kırım’ın, Ukrayna’ya iade edilmesi ihtimalini de çok düşük görüyor.

ABD Başkanı Joe Biden’ın yerinde olsaydı ne yapacağı sorulduğunda Orbán, şu yanıtı verdi: “Trump’ı geri arayın! Çünkü biliyorsunuz, onu pek çok nedenden dolayı eleştirebilirsiniz… ama… son birkaç on yılın en iyi dış politikası ona aittir. Yeni bir savaş başlatmadı, Kuzey Korelilere, Rusya’ya ve hatta Çinlilere iyi davrandı… ve Rusya’nın [Ukrayna’yı] işgal ettiği sırada başkan olsaydı, bunu yapmak mümkün olmazdı. Ruslar tarafından.”

“Trump, Batı dünyasını ve tüm insanlığı kurtarabilecek adamdır” dedi.

Çeviri: Ömer Miraç APAYDIN | EUROPolitika Dergisi Çeviri Ekibi 

Orijinal Makale: Viktor Orbán tells Tucker Carlson: Trump’s the man to save the West

Photo: Viktor Orban, Ukrayna’nın NATO’ya kabul edilmesinin “şu anda gerçekçi bir teklif olmadığını, bu yüzden unutun” dedi | Sean Gallup/Getty Images

Total
0
Shares
Previous Post

“Bu, lanet olası bir tuzak!” Büyük Avrupa Komplo Teorisi

Next Post

A Glance to Black Sea Grain Initiative: Results of First Year

Related Posts