Birleşik Krallık, Kuzey İrlanda İçin İç Tehdit Seviyesini “Ciddi ” ‘ye Yükseltti

Ömer Miraç APAYDIN

 

Çeviri | Haber

By

Birleşik Krallık’ın MI5 istihbarat servisi Salı günü Kuzey İrlanda‘daki terör tehdidi seviyesini, İrlandalı muhalif cumhuriyetçi militanların artan faaliyetleri üzerine “ciddi”ye yükseltti.

Ciddi, beş puanlık bir ölçekte ikinci en yüksek basamaktır ve bir saldırının yüksek olasılıkla kabul edildiği anlamına gelir. Tehdit, geçtiğimiz yıl boyunca bir derece düşük olan “mühim” seviyesindeydi.

Kuzey İrlanda’daki paramiliter gruplar; 1998’deki Hayırlı Cuma Anlaşması’nın[1], İrlandalı cumhuriyetçi ve İngilizlere sadık grupların arasında çıkan ve Birleşik Krallık güvenlik güçlerinin 3600’den fazla insanı öldürdüğü otuz yıllık şiddetli çatışmayı büyük ölçüde sona erdirmesinin ardından silahlarını bıraktı. Ancak küçük ayrılıkçı İrlanda Cumhuriyet Ordusu grupları, güvenlik güçlerine ara sıra saldırılar düzenlemeye devam etti.

Birleşik Krallık’ın Kuzey İrlanda Bakanı Chris Heaton-Harris, “Son aylarda, toplumlarına hizmet eden polis memurlarını hedef alan ve aynı zamanda çocuklar ile diğer toplum üyelerinin hayatını riske atan Kuzey İrlanda bağlantılı terörizmle ilgili faaliyet seviyelerinde bir artış gördük.” dedi.

İnsanları “tetikte olmaya ancak paniğe kapılmamaya” çağırdı.

Geçtiğimiz ay kıdemli polis memuru John Caldwell, Belfast’ın yaklaşık 96 kilometre batısındaki Omagh kasabasında bir çocuk futbol takımına koçluk yaparken iki maskeli adam tarafından vuruldu. Polis, hayatını değiştirecek şekilde yaralandığını söylüyor.

IRA’dan ayrılmış olan ve Yeni IRA olarak bir ayrılıkçı grup, sorumluluğu üstlendi.

Tehdit seviyesindeki değişiklik, Hayırlı Cuma Anlaşması’nın 25. yıldönümünü anma etkinliklerinin hemen öncesinde geldi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın yıldönümü münasebetiyle Kuzey İrlanda’yı ziyaret etmesi bekleniyor. Eski ABD Başkanı Bill Clinton ve eski İngiltere Başbakanı Tony Blair de dâhil olmak üzere barış sürecindeki önemli kişiler de anma etkinlikleri için Belfast’ta olacak.

Birleşik Krallık’ın geri kalanı için tehdit seviyesi hâlen “mühim”de, bu da bir saldırının olası olduğu anlamına geliyor.

[1] Good Friday Agreement

Çeviri: Ömer Miraç APAYDIN | EUROPolitika Dergisi Çeviri Ekibi 

Orijinal Makale: Britain raises domestic threat level for Northern Ireland to ‘severe’

Photo: Belfast City Hall in Northern Ireland. Emily Macinnes / Bloomberg via Getty Images file

 

Total
0
Shares
Previous Post

Finlandiya, Türkiye’deki Oylamanın Ardından NATO’ya Katılmaya Hak Kazandı

Next Post

Yeni IRA Nedir? Grubun Yaptıkları ve IRA Tarihindeki Yeri

Related Posts