Finlandiya, Türkiye’deki Oylamanın Ardından NATO’ya Katılmaya Hak Kazandı

Ömer Miraç APAYDIN

Lili Bayer ve Leyla Aksu

Perşembe günü TBMM, Finlandiya’nın NATO’ya katılımını oybirliğiyle onaylayarak Helsinki’nin askeri ittifaka net bir şekilde katılmasına izin verdi ancak İsveç’i yok saydı.

Finlandiya artık birkaç gün içinde NATO’nun resmi üyesi olabilir.

Finlandiya Devlet Başkanı Sauli Niinistö, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “30 NATO üyesinin tamamı Finlandiya’nın üyeliğini onayladı. Güvenleri ve destekleri için her birine teşekkür etmek istiyorum. Finlandiya, NATO’nun güvenliğine sadık, güçlü ve yetenekli bir müttefik olacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı, ülkesinin “artık NATO’ya katılmaya hazır” olduğunu da sözlerine ekledi.

Ankara’da gece yarısından birkaç dakika önce yapılan Türkiye’nin oylaması, aylarca süren gecikmenin ardından geldi.

Finlandiya ve İsveç ilk olarak geçen Mayıs ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi sonucu üyelik için başvurmuştu. Bu iki ülke de geçen yaz ittifaka katılmaya resmi olarak davet edilmişken hem Türkiye hem de Macaristan üyeliklerini onaylama konusunda oyalanıyorlar.

Ankara, ülkelerin silah ihracatına getirilen kısıtlamalar ve Kürt gruplara verdiği destekle ilgili endişelerini dile getirdi. Ancak Ankara, hem Helsinki hem de Stockholm ile politika değişikliklerini teşvik eden bir anlaşma yapmasına rağmen nihayetinde İsveç’i beklemede tutarken Finlandiya’ya yeşil ışık yakmaya karar verdi.

Macaristan parlamentosu da Pazartesi günü Finlandiya’nın üyeliğini onayladı ancak Türkiye gibi henüz İsveç için bir oylama planlamadı.

Batılı yetkililer her iki ülkenin de Temmuz ayında Vilnius’ta yapılması planlanan NATO liderleri zirvesinden önce tam üye olmasını ummuşlardı ancak İsveç’in toplantıdan önce üye olup olamayacağı belirsizliğini koruyor.

Türkiye’nin Mayıs ayında seçimlere gidecek olması, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iç siyasi nedenlerle İsveç’e desteğini kestiği ve daha sonraki bir aşamada fikrini değiştirebileceği yönündeki spekülasyonları körüklüyor.

Finlandiya cumhurbaşkanı Niinistö Perşembe günü geç saatlerde tweet’inde “İsveç’i en kısa zamanda bize katılmasını dört gözle bekliyoruz” dedi.

Artık Finlandiya, Türkiye’nin resmi desteğine sahip olduğundan dolayı, Helsinki’nin resmi olarak NATO’ya katılmasından önce yalnızca prosedürle ilgili adımlar kaldı.

Finlandiya yakında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’den resmi bir davet alacak ve ardından ABD’ye sözde katılım belgesini verecek. ABD daha sonra Finlandiya’nın artık Kuzey Atlantik Antlaşması’nın bir parçası olduğuna dair bir bildiri yayınlayacak.

NATO başkanı Türkiye’nin oyunu memnuniyetle karşıladı.

Stoltenberg, “Bu, tüm NATO ailesini daha güçlü ve daha güvenli hale getirecek.” diye tweet attı

Çeviri: Ömer Miraç APAYDIN | EUROPolitika Dergisi Çeviri Ekibi 

Orijinal Makale: Finland cleared to join NATO following Turkish vote

 

Total
0
Shares
Previous Post

Boris Johnson, Rishi Sunak’ın Kuzey İrlanda antlaşmasını desteklemeyebileceğini ima etti

Next Post

Birleşik Krallık, Kuzey İrlanda İçin İç Tehdit Seviyesini “Ciddi ” ‘ye Yükseltti

Related Posts