İrlanda Partisi Sinn Fein’in Önlenemez Yükselişi

europolitika

EUROPolitika NEWS

Sol kanatlı İrlanda Cumhuriyet Ordusu’nun (IRA) eski siyasi kanadı Sinn Fein 8 Şubat’ta yapılacak seçimler öncesinde 3 Şubat’ta yayınlanan The Irish Times anket sonuçlarına göre  % 25 oranında destek sağlayarak İrlanda’nın bir yüzyıl boyunca etkili olan merkez sağın iki önemli partisi Fianna Fáil (%23) ve Fine Gael (% 20) önüne geçmiş gözüküyor.

Sinn Fein, Kuzey İrlanda ile yeniden birleşme konusundaki tavizsiz tavrı ve İrlandalı kurtuluş grubu İrlanda Cumhuriyet Ordusu ile bağları nedeniyle İrlanda siyasetinde önemli bir faktör olmasına rağmen, parti geleneksel olarak seçmenleri ülkeyi yönetmesine izin vermeye ikna etmek için mücadele etti. Sinn Fein söz konusu bu mücadelesini halka açık bir değişim bir değişim havası dalgasına sürükleyen bir seçim kampanyası sürdüren parti İrlanda siyasi ortamını dönüştürmeyi vaat eden bir atılımın eşiğinde. Sinn Fein, daha fazla sosyal konut inşa etme konusundaki sol eğilimli seçim vaat politikalarını ortaya koyarak çoğunlukla gençlerin sempatisini kazandığı görülmekte.

Tüm partilerin ve politikacıların seçim kampanyası boyunca ana konuların barınma, evsizlik ve sağlık konusunda hemfikir. Ancak geçen hafta emekli maaşları konusu beklenmedik bir şekilde ön plana çıktığı görülmektedir. İngiltere gibi İrlanda Cumhuriyeti ’de emeklilik yaşını 65’ten 68’e çıkarıyor zira insanlar daha uzun yaşıyor ve durum karşısında mevcuttaki sağ hükümetler gelecekteki ek maliyetten çekinmektedir. Ancak bazı şirketler çalışanlarını 65 yaşında işten ayrılması konusunda ısrar etmekte. Bu durum nakit açığı oluşturmaktadır. Söz konusu bu durum çok sayıda oy veren mağdur bir seçmen demografiyi oluşturmakta. Sinn Fein mevcuttaki merkez sağ partilerin aksine emeklilik yaşının 65’e dönmesi konusunu son bir haftadan bu yana seçim kampanyasında vurgulaması seçmende kısa zamanda karşılığını bulduğu görülmekte.

Anket sonuçlarına göre söz konusu partilerin hiçbiri tek başına hükümet kuracak çoğunluğu alamamakta. Fine Gael ve ana muhalefetteki Fienna Fail, Sinn Fein’in IRA bağlantılarını ve karşıt politikalarını göstererek seçim sonrası olası Sinn Fein ile koalisyon bir hükümetle yönetmeyi reddetmektedir.

Sinn Fein seçim sonuçları sonrası her ne kadar büyük koalisyona dahil olması  büyük ihtimal olarak gözükmemekle birlikte sonuçlar sadece Dublin’de değil, Belfast, Londra ve belki  de Brüksel’de hissedilecektir.

Recep ERDOĞDU’nun Haberi | EUROPolitika Dergisi Editörü

 

 

 

 

 

 

Total
0
Shares
Previous Post

BREXIT SONRASI BİRLEŞİK KRALLIK VE AB’NİN GELECEĞİ |ÖZEL SAYI

Next Post

Brexit Sonrası Avrupa Birliği’nde İngilizce’nin Statüsü

Related Posts