Savunma şefi Alman ordusunu savaşa hazırlanmak için yeniliyor

Ömer Miraç APAYDIN

Amaç, saldırgan Rusya’nın yarattığı zorluklara hazırlanırken Alman ordusunu daha verimli hale getirmek.

By Jan Cienski

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius Perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkenin ordusunun savaşa hazır hale getirilecek şekilde yenileneceğini duyurdu.

Açıklamayı yaparken, amacın “Bundeswehr’i acil durumlarda, savunma durumunda, savaş durumunda bile en uygun şekilde konumlanacak şekilde yeniden yapılandırmak” olduğunu söyledi.

Yeni Alman ordusu dört kol halinde organize edilecek: geleneksel ordu, donanma ve hava kuvvetlerinin yanı sıra yeni bir siber ve bilgi alanı şubesi. Ayrıca operasyonel ve destek komutları da olacak.

Yeni siber şube, hibrit tehditlerin yanı sıra elektronik savaş gibi taktiksel görevlerle de başa çıkmaktan sorumlu olacak.

Ordu artık iç güvenlik güçlerini bünyesine katacak, hava kuvvetleri ise daha önce savunma bakanlığı tarafından yerine getirilen bir görev olan uçakların durumunu izleyecek.

Amaç, onlarca yıldır devam eden düşük harcamalardan kurtulup saldırgan Rusya’nın yarattığı zorluklara hazırlanırken Alman ordusunu daha verimli hale getirmek.

Alman savunma bakanlığından yapılan açıklamada, “Rusya’nın Avrupa barış düzenini sorgulamasından bu yana, Almanya ve müttefikleri için özel bir tehdit durumu ortaya çıkmıştır” denildi.

Pistorius, değişikliklerin önümüzdeki aylarda uygulanmasını beklediğini söyledi.

Bakan ayrıca şunları söyledi: “Zorunlu askerlik hizmetinin yeniden başlatılmasını değerlendirdik”, ancak bu şu anda üzerinde çalışılan bir şey değil.

Almanya’nın Bundeswehr’i asker çekme konusunda zorluk yaşadı. 181.000 personeli bulunuyor ve 2031 yılına kadar 203.000 askere ulaşmayı hedefliyor.

Orjinal Makale: Defense chief revamps German military to prepare for war

Photo: “Since Russia has called the European peace order into question, a special threat situation has arisen for Germany and its allies,” said the German defense minister Boris Pistorius. | Alexander Koerner/Getty Images

Total
0
Shares
Previous Post

Is it time for Mark Rutte as NATO Secretary General?

Next Post

İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron Avrupa’ya seslendi: Temsilciler Meclisi Başkanı Johnson’a Ukrayna konusunda baskı yapın

Related Posts