İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron Avrupa’ya seslendi: Temsilciler Meclisi Başkanı Johnson’a Ukrayna konusunda baskı yapın

Ömer Miraç APAYDIN

Britanya’nın üst düzey diplomatı, Avrupalı dışişleri bakanlarının üst düzey ABD Cumhuriyetçisi üzerinde lobi faaliyeti yürütmede “gerçek bir rol oynayacağını” söyledi.

BY STUART LAU

BRÜKSEL – İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron Perşembe günü Avrupalı meslektaşlarını ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson’a Ukrayna’ya askeri yardımı onaylaması için baskı yapmaya çağırdı.

Cameron iki günlük NATO dışişleri bakanları toplantısını tamamladıktan sonra gazetecilere verdiği demeçte, “En önemlisi, bu ek desteği sağlamak için telefonla görüşmemiz veya benim durumumda Temsilciler Meclisi Başkanı Johnson’ı şahsen görmemiz gerekiyor.” dedi.

“Avrupalı dışişleri bakanlarının bunda gerçek bir rol oynayacağını düşünüyorum” diye ekledi. “Kongre başkalarının söylediklerine ve Amerika’nın neler yapabileceğine kulak veriyor. Ukrayna hakkındaki söylemi en çok değiştirebilecek şeyin ABD’den Ukrayna’ya akan 60 milyar dolar olacağını düşünüyorum.”

ABD Başkanı Joe Biden aylardır Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerine Ukrayna yardım paketini geçirmeleri için açıkça baskı yapıyor. Ancak Johnson, şu ana kadar Ukrayna’ya yeni finansman sağlama çabalarını geri çeviren huysuz bir GOP (Cumhuriyetçi Parti) grubuna liderlik ediyor.

Daha önce Ukrayna’ya zorlu satış konusunda yardım etmek için ABD’ye giden Cameron, Avrupa için olası kasvetli bir sonucun resmini çizdi: Ukrayna’nın galip gelemeyeceği ve Avrupa’nın bölüneceği bir durum.

Cameron, Kiev’in kazanmasını istemesine rağmen, “Ukrayna’nın geri püskürtüldüğü ve Moskova, Pekin, Tahran ve Pyongyang’da tezahüratların olduğu başka bir gelecek daha var” dedi.

“Ve NATO ile Avrupa, müttefiklerimizi gerçekten savunup desteklemediğimiz konusunda birbirlerini sorgulayacakları bir güvensizlik geleceğiyle karşı karşıya.”

Yüzde iki destek

Cameron ayrıca Avrupa’yı, GSYİH’nın yüzde 2’si kadar savunma harcaması düzeyine ulaşma çabalarını iki katına çıkarmaya çağırdı; bu, Beyaz Saray için bir kez daha teklif verirken Cumhuriyetçi eski başkan Donald Trump’ın önemli gündemiydi.

“Özellikle yüzde iki sıkıntısı olanların başbakanlarını ve başkanlarını görmemiz ve onları bu bütçeleri almaya zorlamamız gerekiyor” dedi.

Geçen yıl tekrar hükümete getirilen eski bir başbakan olan İngiltere dışişleri bakanı, diğer NATO ülkelerini de Ukrayna’ya son kullanma tarihi yaklaşan silah gönderme çalışmalarını hızlandırmaya çağırdı. “Bu silahlar Ukrayna’ya verilmeli, pahalıya mal olmamalı, kendi ülkelerimizde hizmet dışı bırakılmalıdır” dedi.

Son olarak Cameron Batılı müttefiklerine, maliye bakanlıklarına Rusya’nın dondurulmuş varlıklarını kullanmaları için “baskı” yapmaları çağrısında bulundu – “ister sendikasyon kredileri yoluyla, ister tahviller yoluyla, ister Ukrayna’ya yardım etmek için gerekli olan her türlü araçla.”

Orjinal Makale: UK’s Cameron tells Europe: Pressure House Speaker Johnson on Ukraine

Photo: Despite wishing Kyiv to win, David Cameron said “there [is] another future where Ukraine gets knocked back, and where there’s cheering in Moscow, Beijing, Tehran, Pyongyang.” | Win McNamee/Getty Images

Total
0
Shares
Previous Post

Savunma şefi Alman ordusunu savaşa hazırlanmak için yeniliyor

Next Post

Yeni Brexit sınır vergisi, Birleşik Krallık’taki iş dünyasının tepkisini tetikledi

Related Posts