Tony Blair’ın Geri Dönüşü

Ömer Miraç APAYDIN

By Stephen Castle

Downing Street’i genel olarak popüler olmayan Birleşik Krallık eski başbakanı, seçim yaklaşırken siyasi becerilerinin bir avantaj olabileceğini ümit eden partisi İşçi Partisi’nin desteğini geri aldı.

Tony Blair’in Downing Sokağı’ndan ayrılmasından on beş yıl sonra, birçok Britanyalının gözünde hala eski İngiliz başbakanını tanımlayan bir konu var: ABD öncülüğündeki Irak işgaline katılma yönündeki feci kararı.

Geçen yıl Kraliçe II. Elizabeth tarafından Bay Blair’e şövalyelik unvanı verildiğinde, bir milyondan fazla insan bu onurun iptal edilmesini talep eden bir dilekçeyi imzaladı. Ve kendi İşçi Partisi içinde, aşırı soldakilerin nefret ettiği, partinin üst üste üç Britanya seçimini kazanan tek lideri olduğunu söyleyenlerin gönülsüzce takdir ettiği karmaşık bir figür olarak kaldı.

Bugün, İşçi Partisi muhalefeti lideri Keir Starmer’ın idaresi altında artan gücü hissederken Blair birdenbire ve oldukça dikkat çekici bir şekilde yeniden taraftara döndü. Starmer’a göre, Blair’i kucaklamak, İşçi Partisi’nin merkeze kaymasının altını çizen siyasi bir mesaj gönderiyor. Ancak eski başbakan aynı zamanda Starmer’da olmayan karizma ve iletişim becerilerine de sahip; bunlar genel seçim yaklaşırken faydalı olabilecek varlıklar.

Geçtiğimiz ay, iki adam birlikte sahneye çıktılar ve Tony Blair Küresel Değişim Enstitüsü tarafından düzenlenen gösterişli bir konferansta karşılıklı iltifatlarda bulundular; bu kuruluş, otokratik olanlar da dâhil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki hükümetler için çalışıyor ve eğer bir sonraki seçimi kazanırsa İşçi Partisi’ne yardımcı olabilecek politikalar üretiyor.

Şu anda 70 yaşında olan Blair, 2007’de Downing Sokağı’ndan ayrıldığından beri saçları ağarıyor, zayıflıyor ve yüzü biraz daha sıska. Ancak yine de zahmetsizce sahnede kalarak seyircilere, eğer Starmer bir sonraki seçimi kazanırsa Britanya’nın güvenli ellerde olacağını söylerken sahnede kalmayı sürdürdü.

Siyasi stratejist ve bir zamanlar Bay Blair’in yardımcısı olan John McTernan, “Sanki havarisel veraset ilan ediliyordu” dedi ve şunları ekledi: “İki adam arasındaki kimya, onların çok konuştuklarını ve birbirlerini anladıklarını düşündürdü. ”

Photo 2: Blair ve İşçi Partisi’nin mevcut lideri Keir Starmer, Tony Blair Enstitüsü konferansında sahnede birbirlerine iltifatlarda bulundular. Stefan Rousseau/Press Association Getty Images

Eski bir devlet memuru ve Londra merkezli bir araştırma enstitüsü olan Hükümet Enstitüsü’nde kıdemli bir araştırmacı olan Jill Rutter, Bay Blair’in “açıkça kendisini İngiliz siyasetinde büyük bir oyuncu olarak yeniden konumlandırmaya istekli olduğunu” söyledi ancak Starmer ” bunu yapmasına izin vermeye hazır görünen ilk lider.”

Sağ eğilimli Daily Telegraph gazetesi ise daha açık sözlüydü. Bir fikir makalesinin manşeti şöyleydi: “Tony Blair Britanya’yı yeniden yönetmeye hazırlanıyor – ve Starmer buna izin verebilir.”

Blair, İşçi Partisi’ni 1997’de ezici bir zaferle iktidara getirdi ve on yıl boyunca başbakan olarak görev yaptı, partiyi merkeze kaydırdı, Kuzey İrlanda’da bir barış anlaşmasının müzakere edilmesine yardımcı oldu ve sağlık ve eğitime yatırım yapacak kadar güçlü bir ekonomiye başkanlık etti.

Ancak görev süresinin sonuna gelindiğinde ve Irak kaosa sürüklenirken kamuoyu, ABD başkanı George W. Bush ile birlikte işgali, ülkenin hiçbir zaman kanıtlanamayan kitle imha silahları olduğu iddialarıyla meşrulaştıran Blair’dan hoşlanmamıştı. İşgal, Irak’ta yıllarca süren mezhepsel şiddete ve İslam Devleti’nin öncüsü haline gelen İslamcı militan grupların yükselişine yol açtı.

Bay Blair’in Downing Street sonrası itibarı, şüpheli insan hakları siciline sahip hükümetler için yapılan kazançlı danışmanlık çalışmaları nedeniyle daha da zarar gördü ve bu onun servete olan ilgisini doğruluyor gibi görünüyordu. Bu tür sorular enstitüsü hakkında da gündeme getirildi. Londra’da yayımlanan Sunday Times gazetesi geçtiğimiz günlerde enstitünün yazar Cemal Kaşıkçı’nın katledilmesinden sonra Suudi Arabistan hükümetine tavsiyelerde bulunmaya devam ettiğini ve hâlâ krallıktan para aldığını bildirdi.

Photo 3: Geçen yıl Blair’a şövalyelik unvanı verilmesi bir sokak protestosuna yol açtı. Antony Jones/Getty Images

Enstitüden yapılan açıklamada, “Sayın Blair o zaman bu görüşü benimsemişti. Şimdi de -kamuya açık bir şekilde söylediği gibi- Kaşıkçı cinayetinin asla gerçekleşmemesi gereken korkunç bir suç olmasına rağmen bölge ve dünya için büyük ve olumlu bir öneme sahip olan Suudi Arabistan’da yürütülmekte olan sosyal ile ekonomik değişim programının da bu görüşte olduğu görüşündedir.”

Raporda, “Suudi Arabistan’la ilişkinin Batı için kritik stratejik öneme sahip olduğu” ve “bu nedenle orada kalmanın haklı olduğu” ifade edildi.

Bu eleştirilerin hiçbiri; İşçi Partisi’nde Starmer’ın selefi, solcu ve Blair’in şiddetli bir siyasi muhalifi olan Jeremy Corbyn tarafından yönetildiği dönemde hayal bile edilemeyecek bir iyileştirmeyi durdurmadı. O dönemde Starmer, Corbyn ile birlikte çalışıyordu ve Bay Starmer 2020’de parti lideri olduğunda, başlangıçta Blair’den uzak durdu.

Artık aralarındaki bağ o kadar sıcak ki eski başbakan, yakın zamanda Londra’daki bir restoranda doğum gününü kutladığında Starmer ona iyi dilek dilemek için uğradı.

Bay Blair’ın eski sözcüsü Alastair Campbell, “Tony, İşçi Partisi’nin neredeyse onun ortalıkta olmasını istemediği bir dönemden sonra yoluna devam etti” dedi. “Sanırım insanlar sonunda şöyle düşünüyor: ‘Bu adam hakkında ne istersen söyle ama o yaptığı işte iyi; o hâlâ zor durumların en güvenilir açıklayıcısıdır.”

Bazıları Blair’ın dönüşünde, modern siyasetin kinayesini görüyor.

Siyasi strateji uzmanı Bay McTernan, “Pek çok siyaset artık şöhret anlatısını benimsedi” dedi ve şunu ekledi: “Tony, siyasi bir ünlü olarak halkın gözüne çarptı ama geri dönüş yolunu kazandı.”

Bay McTernan, Britanyalıların “tekrar dinlemeye hazır olmaya” başlamasıyla birlikte, “Bu, Irak’ın affedilmesiyle ilgili değil ancak Tony’nin etrafında bir anlatı örgüsü var” dedi.

Photo 4: Blair, 2003 yılında Irak’ın Basra kentinde başbakan olarak İngiliz askerlerine sesleniyor. Havuz fotoğrafı: Stefan Rousseau

Bay Blair’ın siyasi rehabilitasyonuna, siyasi kargaşaya başkanlık eden iktidardaki Muhafazakâr Parti ile yapılan karşılaştırmalar yardımcı oldu. Brexit konusunda yıllardır süren çıkmaz, Boris Johnson’ın 2019’da ezici bir seçim kazanmasıyla bozuldu; ancak geçen yıl bir skandal bulutu altında Downing Sokağı’ndan sürüldü. Rishi Sunak istikrarı yeniden sağlamadan önce, onun yerine tarihteki en kısa görev süresine sahip olan Birleik Krallık başbakanı Liz Truss getirildi.

Rutter, “O kadar çok başarısız başbakanımız oldu ki sahneyi yöneten birine baktığınızda, yani geriye dönüp baktığınızda ‘O oldukça otoriter bir başbakandı’ dersiniz” dedi.

Eski sözcüsü Campbell, enstitünün çıktılarının Bay Blair’in imajını değiştirmeye de yardımcı olduğunu söyledi. Eski başbakan, teknokratik politika yapımına ve yapay zekâ, dijital politika ve Avrupa Birliği ile ilişkiler gibi zorluklarla mücadeleye odaklanan nispeten ideolojik olmayan araştırmalarda bir boşluk olduğunu gördü.

Abu Dabi, Akra, San Francisco, Singapur ve New York’ta dünyanın dört bir yanına dağılmış yaklaşık 800 personeli ve Londra’nın Batı Yakası’ndaki şık, modern ofisi ile enstitü; Muhafazakâr hükümet üzerinde bile nüfuz sahibi olmuştur dedi Rutter. Bay Blair’in, koronavirüs salgını sırasında aşı programını mümkün olduğu kadar çok insana ilk aşıyı yapma etrafında yapılandırma önerisine işaret etti.

Eski sözcüsü Bay Campbell, enstitünün çalışmalarının Bay Blair’e yeni bir bakış açısı kazandırdığını, sadece kendisi için değil aynı zamanda “insanların meyvelerini şimdi gördüğü bir organizasyon inşa etmek için” para kazandığını gösterdiğini ekledi.

Belki de en büyük soru şudur: Şimdi ne olacak?

“Kampanyaya Tony’nin müdahalesi yardımcı olur mu?” Bay Campbell yaklaşan seçimlerden bahsetti. “Benim fikrime göre bu, büyük bir haber olurdu. Ama bu, taktiksel bir soru.”

Eğer İşçi Partisi iktidara gelirse Bay Blair’in önünde daha fazla nüfuz olanağı açılacak.

Bayan Rutter, enstitüsünü kısmen – devlet daireleriyle karşılaştırıldığında nispeten az sayıda çalışanı olan Downing Caddesi’ndeyken – emrinde çok az uzmanın olduğuna inandığı için kurduğunu öne sürüyor.

“Soru, Blair’in İşçi Partisi hükümetinin incelemek isteyebileceği veya istemeyebileceği raporlar yayınlayan bir enstitüden memnun olup olmadığı veya tahtın arkasında daha fazla bir güç olmaya mı çalıştığıdır” dedi.

Bay Blair, “politika yeteneğinin büyük bir kısmını toplamaya çalıştı; şu anda onun için tek sorun başbakan olmaması” diye ekledi.

Orijinal Makale: The Return of Tony Blair

Photo: Tony Blair complained in his memoir that, far from being ruthless, he had ‘plenty of ruth ‘ (Getty Images)

Total
0
Shares
Previous Post

Yeni Solcu Göçmen Karşıtı Parti, Almanya’nın Sağ Popülistlerine Meydan Okuyor

Next Post

Britanya’nın en güçlü insanları: Kararsızlar

Related Posts