AB seçimlerinde ‘Medeniyetler Çatışması’ ufukta görünüyor

europolitika

Çeviri

Aşırı sağ partiler, merkeze doğru ilerlerken onlarca yıldır İslam’a ve göçe karşı yürüttükleri kampanyalardan para kazanıyor.

By Clea Caulcutt ve Nicholas Vinocur

Geert Wilders buzdağının sadece görünen kısmı olabilir.

İslam karşıtı politikacının Hollanda’daki şok edici seçim zaferinin ardından Avrupalı seçkinler, aşırı sağcı adayların sürpriz zaferleri de dâhil olmak üzere, ne olacağına dair işaretler bulmak için siyasi manzarayı gergin bir şekilde tarıyor.

Gördükleri; AB yanlısı, merkezci her tipin tüylerini diken diken etmeye yetiyor: Fransa ve Almanya da dâhil olmak üzere neredeyse bir düzine Avrupa ülkesinde, bazıları Wilders’ten daha aşırı olan katı göçmenlik karşıtı partiler şu anda anketlerde birinci sırada veya hemen hemen ikinci sırada yer alıyor.

Avrupa’nın düzensiz göçü ve hayat pahalılığı krizini kontrol altına alma mücadelesi yeni bir şey değil. Ancak analistler ve üst düzey siyasi görevliler; POLITICO’ya yeni olanın, büyük Müslüman nüfusa sahip birçok Avrupa ülkesinin kalbinde medeniyet gerilimlerini alevlendiren İsrail-Hamas savaşı olduğunu söylüyorlar.

Göç, terörizm ve ekonomiyle ilgili endişelerin arttığı bir ortamda Filistin yanlısı protestolar on binlerce insanı Londra’dan Berlin’e kadar birçok şehrin sokaklarına dökerken Wilders ve Fransa’dan Marine Le Pen gibi uzun süredir görev yapan aşırı sağ politikacılar bunu yapmıyor. Retoriği yükseltmeye gerek yok.

Gösteriler kesinlikle onların yararına oldu ve aşırı sağcı liderler de bunu biliyor. Seçim öncesi bir tartışmada Wilders şunları söyledi: “Bütün bu insanlar nereden geliyor? Burası benim ülkem mi?” antisemitizm iddialarının gölgelediği protestolardan öfkeleniyordu. Bu arada Le Pen, partisinin kötü geçmişine rağmen İsrail’i gürültülü bir şekilde destekleyerek ve antisemitizme karşı bir yürüyüşe katılarak Fransa’nın kaygılı Yahudi cemaatine kur yaptı.

Ancak İsveç Demokratlarının camilerin yerle bir edilmesi çağrısında bulunan topyekün mücadelesine katılmıyorlar. Bunun yerine, AB seçimleri öncesinde daha ana akım görünme çabasıyla onlarca yıldır titizlikle oluşturdukları düzen karşıtı “markaların” meyvelerini topluyorlar. Hollanda’da, genel seçimlerden önceki son günlerde beklenmedik bir şekilde Hollanda anketlerinde zirveye çıkan kişi, neredeyse bastırılmış bir Wilders’tı.

Ancak siyasi mesajların yumuşatılması, aşırı sağ liderlerin temel inançlarından vazgeçtikleri ve daha da sağa doğru ilerleyen seçmenlerin ilgisini çekmeye çalışmadıkları anlamına gelmiyor.

Paris’teki Jean Jaurès Vakfı’nda Avrupa’daki aşırı sağ hareketler uzmanı Jean-Yves Camus, “Bu, bir göç olmanın ötesine geçti… bir medeniyetler çatışması hissi, İslam ile Batı arasında sürtüşmeler olduğu hissi” dedi.

“Bu, İslam’ın Avrupa yaşam tarzına aykırı görüldüğü ve Avrupa’nın sınırlarının kontrolünü kaybetmiş olarak görüldüğü muhafazakârların sağ kanadında ifade edilen bir korku.”

AB seçmenlerinin yeni Parlamentoyu seçmesine bir yıldan az süre kala, göç krizini yeniden canlanan siyasal İslam korkularıyla harmanlayan bu baş döndürücü karışım, düzen partilerini geriyor.

Dalgaya yön vermek

Geçen hafta Hollanda’da yapılan seçimlere giden haftalarda Wilders, İslam karşıtı bir platformda kampanya yürütmedi ve Avrupa şehirlerindeki Filistin yanlısı protestolara karşı öfke yaratmadı. Bunun yerine Hollandalılar için barınma gibi geçimlik meselelere odaklanılıyor.

Barınma ve medeniyetler çatışması iddiasıyla ilgilenen seçmenler için bariz bir seçim olarak ortaya çıktı.

Photo 2: Wilders’ten sonra kendi siyasi markasının meyvelerini almayı uman siyasetçilerin en bariz örneği Le Pen’dir | Ludovic Marin/AFP, Getty Images ile

Sciences Po enstitüsünde Hollanda siyaseti uzmanı olan Christophe de Voogd, “Yakın Doğu’daki kriz… belirleyici ve ilave bir rol oynadı” diye yazdı. Wilders’in partisi, “PVV[1], tarihsel olarak çok İsrail yanlısıdır… Ve Hamas yanlısı ve açıkça Yahudi karşıtı protestolar, İsrail’e her zaman sempati duyan sessiz çoğunluğu rahatsız ediyor” diye ekledi Fransız Daily Le Figaro gazetesine.

Alman Dış İlişkiler Konseyi’nden araştırmacı Milan Nič’e göre protestolar Wilders’in zaferinde rol oynadı ama aslında dikkati başka yere odaklanmıştı. Nič, aşırı sağ hareketlerin “strateji açısından akıllı hale geldiğini” söyledi. “Eğer çekirdek oylarını kaybetmeyeceklerinden eminlerse, birkaç ekstra puan kazanmak için merkeze doğru hareket ederler.”

Wilders’ten sonra kendi siyasi markasının meyvelerini almayı uman siyasetçilerin en bariz örneği Le Pen’dir.

Uzun yıllar “kitlesel göç” ve “köktendinci İslam” hakkında uyarı geçirdikten sonra, bu retorik davulları, seçmenlerin aksine nasıl hissettiklerini bilmelerini sağlamak için çok zor. “Artık sesimizi duyurmak için radikal olmamıza gerek yok. Bir Le Pen danışmanı, biraz Wilders’e benziyor, kampanyasının son haftalarında büyük gösteriler yapmadı” dedi. “İktidara ne kadar yaklaşırsanız, o kadar gerçekçi ve pragmatik olmanız gerekir” dedi.

Konuya ilişkin örnek: Fransa’nın güneyindeki Crépol köyündeki bir köy şöleninde göçmen kökenli Fransız gençlerin katıldığı saldırıda 16 yaşında bir erkek çocuk öldürüldüğünde Le Pen, kasıtlı olarak saldırı düzenleyen “silahlı milisleri” kınadı. Olan biteni anlatacak Arapça bir kelime. Ancak saldırıyı “beyaz karşıtı ırkçılık” olarak nitelendiren ve “iç savaşın” tohumlarını eken yeğeni Marion Maréchal ve bunu “gündelik cihat” olarak nitelendiren aşırı sağcı Reconquête lideri Éric Zemmour kadar ileri gidemedi.

2022’de Başkan Emmanuel Macron ile yaptığı karşılaşmada ulusal oyların yüzde 41’ini kazanan Le Pen, anketleri temizliyor. 30 Ekim’de yayınlanan Ifop anketine göre eski avukat, farazi merkez sağ rakibi eski başbakan Édouard Philippe’i %6 puan geride bırakarak bir sonraki başkanlık seçiminin ikinci turuna çıkma yolunda ilerliyor.

Ana akım partiler aşırı sağın taktiklerine kanmadıklarını söylüyor. Macron’un birliklerine göre Le Pen’in antisemitizme karşı bir yürüyüşe katılma kararı bir normalleşme işareti değil, Avrupa’nın en büyük Müslüman ve Yahudi nüfusuna ev sahipliği yapan bir ülkenin kırılgan çok kültürlü dengesini havaya uçurmaya yönelik bir manevraydı. Hassas bir konuyu tartışmak üzere isminin gizli tutulmasına izin verilen bir Renew milletvekili, aşırı sağın ayrımcılıkla mücadele etrafında bir “medeniyet meselesi” yaratmaya çalıştığını söyledi.

“Başarılı olurlarsa ciddi bir sorunumuz var, iç savaşa doğru gidiyoruz” diye ekledi.

Terör tehdidi ve bunun seçmenler üzerindeki etkisi de ana akım partileri gerginleştiriyor. Çarşamba günü, Almanya’nın iç istihbarat teşkilatı Hamas ile İsrail arasındaki savaşın, saldırı riskini artırdığı konusunda uyardı.

Aşırı sağ için mükemmel bir fırtına

Bazı analistlere göre göç, Hamas-İsrail savaşı, ana akım partilerden duyulan yorgunluk ve Ukrayna’daki savaştan kaynaklanan güvensizlik, Avrupa’nın aşırı sağ partileri için eşi benzeri görülmemiş bir yıldızlar sıralamasına dönüşüyor ve bu partilerin çoğu merkezi ele geçirmeye çalışıyor.

Portekiz’de henüz dört yıl önce kurulan aşırı sağ parti Chega’nın desteğinin %13,5’e çıktığı görüldü. İtalya’da Başbakan Giorgia Meloni, ülkesinin kıyılarına ulaşan düzensiz göçmenlerin mutlak sayısını azaltmayı başaramamış olabilir. Ancak yerleşik göç karşıtı görüşleri, popülerlik puanlarını imrenilecek bir seviyede tutmasına yardımcı oldu.

Resim 3: Portekiz’deki aşırı sağ parti Chega’nın lideri Andre Ventura | Patricia de Melo Moreira/AFP, Getty Images ile

Almanya’da Müslüman karşıtı ve göçmen karşıtı söylemin en berbat kamusal örnekleri, Almanya İçin Alternatif Partisi’nin açıkça İslam karşıtı bir manifestoyu kabul ettiği 2016 ve 2017 yıllarına dayanıyor. Ancak partiyi normalleştirme çabaları onun yükselişini durdurmadı, tam tersine. AfD şu anda Şansölye Olaf Scholz’un Sosyal Demokratlarının çok önünde ve muhafazakâr CDU’nun ardından Almanya’nın ikinci büyük partisi.

Avrupa yanlısı merkezci partiler şu ana kadar ya zor sorulardan kaçınarak ya da aşırı sağı taklit etmeye çalışarak doğru yanıtı bulmayı başaramadı. Hollanda’da merkez sağdaki VVD partisi göçü azaltma vaadiyle yoğun bir kampanya yürüttü ve oy payının azaldığını gördü.

“Göç meseleleri üzerinde çalışıyorsanız Wilders’i nasıl yenebilirsiniz? … Ve diğer tüm aşırı sağ partiler taklitçiydi, bu yüzden onların desteğini emebilirdi” dedi Alman Dış İlişkiler Konseyi’nden Nič.

Fransa’da hükümet, yerel düzeydeki öfke duygusuna ve canlı haber kanallarındaki sürekli yayına rağmen, Crépol saldırısına tepki vermekte yavaş davrandı ve olayların gerçekleşmesinden dokuz gün sonra olay yerine bir hükümet sözcüsü gönderdi.

Nič, “Bu bir atılım yapmak için mükemmel bir dönem, diğer ülkelerde ve ABD’de Donald Trump’la birlikte popülist hareketler artıyor… bir şeylerin olduğu hissi var” dedi.

Orjinal Makale: ‘Clash of civilizations’ looms over EU elections

Photo: Fransa’nın Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen ve Hollanda’nın Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, 21 Ocak 2017′de Almanya’nın Koblenz kentinde Avrupa Birliği hakkında tartışmak üzere Avrupalı ​​aşırı sağ liderlerin toplantısı sırasında selfie çekiyor.Wolfgang Rattay | Reuters


[1] Hollandalı Partij voor de Vrijheid. Türkçesi “Özgrülük Partisi”

Total
0
Shares
Previous Post

İtalya’da Sağın Yükselişi

Next Post

Political, economic, and security issues in the Eastern Mediterranean

Related Posts