Yeni Brexit sınır vergisi, Birleşik Krallık’taki iş dünyasının tepkisini tetikledi

Ömer Miraç APAYDIN

Ticaret grupları, yeni denetim ücretlerinin enflasyonu artıracağından ve tüketici tercihinin azalmasına yol açacağından korkuyor.

By, Sophie Inge & Jon Stone

LONDRA — Brexit sonrası AB’den gıda ve bitki ithalatına yönelik yeni vergilerin ayrıntıları, işletmeler için bir “çekiç darbesi” olarak tanımlandı ve onlara kontrollerin yürürlüğe girmesinden önce hazırlanmaları için bir aydan az bir süre kaldı.

Birleşik Krallık hükümeti Çarşamba günü, beş kez ertelenen kontrollerin AB’den ürün ithal eden işletmelere ne kadara mal olacağını açıkladı. 30 Nisan’dan itibaren geçerli olacak ücretler, “düşük riskli” mallar için 10 £ ile “karışık gönderiler” için 145 £ arasında değişecektir.

Ticaret kurumları parlamentonun Paskalya tatili sırasında iptal edilen planlara karşı öfkelerini dile getirmekte gecikmediler. İşletmeler, Avrupalı tedarikçilerin Birleşik Krallık’tan çekilmesiyle suçlamaların fiyatları artıracağından ve tüketici tercihinin azalmasına yol açacağından korkuyor.

İhracat ve Uluslararası Ticaret Enstitüsü[1] genel müdürü Marco Forgione, “30 Nisan hızla yaklaşırken bu, [yeni sınır kontrolleri] hakkındaki haberleri yaymak için yapılan çalışmalara yeni bir darbe vuruyor ve mesaja daha fazla kafa karışıklığı katıyor” dedi.

Suçlamaların en çok küçük ve orta ölçekli işletmeleri etkileyeceği konusunda uyardı.

“Büyük işletmeler bu maliyeti karşılama kapasitesine sahip olsa da, bu masrafların tüm gücünü hissedecek olanlar küçük işletmeler olacaktır” dedi. “Sevkiyat başına 145 £’a kadar ilave bir tutar, tüm kârın tamamen silinmesi anlamına gelebilir.”

Bunun “sonuçta Birleşik Krallık’ı AB’deki küçük işletmeler için ticaret yapmak açısından daha az çekici bir ülke haline getirebileceğini” ekledi.

‘Yaklaşımda hayal kırıklığı yaratan bir değişim’

Birleşik Krallık, AB mallarına gümrük vergisi uygulamazken, sabit “ortak kullanıcı ücreti”, hayvan ve bitki ürünlerine ilişkin veterinerlik ve sağlık muayenelerinin maliyetini karşılamayı amaçlıyor.

Hem hayvan hem de bitki kökenli orta ve yüksek riskli ürünler için ücretler sevkiyat başına 29 £ olarak belirlenecek. Düşük riskli olarak sınıflandırılan hayvansal ürünler için 10 £ ücret alınırken, düşük riskli bitkisel ürünler ücretsiz olarak değerlendirilecektir. Birleşik Krallık üzerinden transit geçen ürünler, konsinye başına 10 £ ödeyecek.

Farklı emtia türlerinden oluşan karışık gönderiler için ücretler 145 £ ile sınırlandırılacak.

İş grupları, planlardan en çok küçük ithalatçıların etkileneceği konusunda uyarıyor çünkü onlardan sevkiyatın boyutuna bağlı olmayan sabit bir ücret alınıyor.

Küçük ithalatçıların karışık gönderileri kullanma olasılığı daha yüksektir çünkü bu tür firmalar genellikle bir araya gelerek bir konteyneri veya kamyonu paylaşırlar.

Karışık gönderiler daha maliyetlidir çünkü her bir ürün grubunun denetimi için onlardan birden fazla ücret alınır. Toplam maliyetlerdeki 145 £’luk üst sınır, bu endişeyi hafifletmeyi amaçlamaktadır.

Ancak Gıda ve İçecek Federasyonu’ndan bir sözcü, “Birden fazla ürünün tek bir beyan kapsamında tek bir ücretle dâhil edilmesinden, işletmelere ürün başına ücret alınmasına doğru bir yaklaşım değişikliği olması hayal kırıklığı yarattı; bu, karışık ürün yükleri getiren şirketlerin maliyetlerini önemli ölçüde artıracak ve KOBİ’leri orantısız bir şekilde etkileyeceğini” söyledi.

Enflasyon endişeleri

Logistics UK iş grubunun ticaret başkanı Nichola Mallon, ücretlerin tüketiciler için yüksek fiyatlara dönüşebileceği konusunda uyardı.

“Bu ücretlerin yanı sıra Hayvan ve Bitki Sağlığı Kurumu, liman sağlık otoriteleri ve yerel yönetimler tarafından alınacak diğer tüm denetim ücretleri ve ticari olarak işletilen sınır kontrol noktalarında belirlenecek ücretlerin tedarik zincirinde bir yerde ödenmesi gerekecek.” dedi.

Mallon, “Lojistik işletmeleri zaten son derece dar marjlarla çalışıyor ve bu ek maliyetleri kolayca karşılayamıyor, dolayısıyla bunların müşterilere daha yüksek fiyatlar şeklinde yansıtılması gerekecek gibi görünüyor” diye uyardı Mallon.

Birleşik Krallık hükümeti, ücretlerin maliyetinin, çeklerin tahmini işletme maliyetlerinin hesaplanıp, bunun tahmini çek sayısına bölünmesiyle belirlendiğini söylüyor.

Hükümet geçen yaz yaptığı açıklamada, “Modellememiz, yeni modelin uygulanmasının yiyecek ve içecek maliyetleri üzerindeki etkisinin önemli olmayacağını, üç yıl içinde toplamda yüzde 0,2’den daha az bir artışı temsil ettiğini gösteriyor” dedi. “Bir bitki veya hayvan hastalığının büyük bir salgınının ekonomi üzerindeki sonuçları çok daha şiddetli olabilir.”

Orjinal Makale: New Brexit border tax triggers UK business backlash

Photo: The flat “common user charge” is meant to pay for the cost of veterinary and health inspections on animal and plant products. | Hollie Adams/Getty Images


[1] Institute of Export & International Trade

Total
0
Shares
Previous Post

İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron Avrupa’ya seslendi: Temsilciler Meclisi Başkanı Johnson’a Ukrayna konusunda baskı yapın

Next Post

Germany’s China Strategy: A Balanced Approach and New Challenges

Related Posts